Údržba LCMS hmotnostních spektrometrů Shimadzu QQQ | LabRulez LCMS

Údržba LCMS hmotnostních spektrometrů Shimadzu typu trojitý kvadrupól

St, 23.2.2022
| Originální článek z: Shimadzu/Hmotnostní detektory/Trojité kvadrupóly
S pokročilejší technologií se často analytici bojí provádět údržbu drahých komponent svých přístrojů, přitom právě vlastní uživatelská údržba může ušetřit spoustu času i peněz laboratoře.
Video placeholder

Shimadzu: Ukázka údržby LCMS hmotnostních spektrometrů Shimadzu typu trojitý kvadrupól 80XX

Pravidelná údržba přístrojů je nezbytnou součástí práce analytika.

Výrobci instrumentů doporučují nechávat provádět autorizovanou každoroční prohlídku svých přístrojů, ovšem ne vždy je taková prohlídka přístroje zcela nutná.

Pojďme se podívat, jak jednoduchá a rychlá je základní uživatelská údržba LCMS hmotnostních detektorů Shimadzu typu trojitý kvadrupól

V tomto videu si detailně předvedeme údržbu hmotnostního spektrometru Shimadzu typu trojitý kvadrupól, která se týka hlavně modelů řady Shimadzu LCMS-80xx. Z videa uvidíte, jak jednoduché a snadné je provést pravidelnou údržbu LCMS a to bez nutnosti zrušení vakua. Po odstavení hmotnostního spektrometru počkáme až klesne teplota a můžeme se spustit do běžné uživatelské údržby.

Ve videu se podíváme jak bez přerušení vakua provést:
  • čištění interface/rozhraní
  • výměnu kapilár
  • vyměnu DL (Desolvation Line)

Čištění rozhraní/Interface

Nejprve otevřete blok iontového zdroje a odpojte PEEK kapiláru. Poté posunutím knoflíku vyjměte celý blok. Dávejte pozor, abyste jej odinstalovali až po ochlazení.

Shimadzu: Údržba bloku iontového zdroje LCMS systému

Položte blok iontového zdroje opatrně na stůl a připravte si methanol a ubrousek Kimwipe třídy LCMS pro čištění iontových zdrojů. Navlhčete tkáň metanolem a setřete nečistoty a jakoukoli kontaminaci z povrchu iontového zdroje. Pamatujte, že na povrchu nesmí zůstat žádné zbytky tkáně.

Shimadzu: Čištění vzorkovacího kónusu na vyhřívaném bloku

Poté můžeme pokračovat v čištění vzorkovacího kónusu na vyhřívaném bloku. Povolte šrouby pomocí dodaného imbusového klíče. Nejprve povolte jeden šroub a poté jej vyměňte za jiný. Vložte dodávaný nástroj pro vytahování pod vyhřívaný blok a pomalu vyjměte přírubu topného tělesa. Pomocí šroubováku povolte šrouby na vzorkovacím kónusu a poté vložte tento vzorkovací kónus do čisté kádinky s methanolem a provědtě sonikaci.

Výměna kapiláry ESI rozhraní

Chcete-li kapiláru vyměnit, nejprve odpojte PEEK hadičku. Poté vyjměte rýhovaný šroub. Uvolněte a vyjměte ESI spojku a vyjměte blok/ASSY s kapilárou. Vezměte jej opatrně, aby nedošlo k náhodnému ohnutí.

Shimadzu: Výměna kapiláry ESI rozhraní

Pečlivě sestavu ESI kapiláry drřte a ESI kapiláru zarovnejte s maticí. Pokud se potvrdí, že je ucpaná, vyměňte jej za novou.

Poté namontujte blok/ASSY ESI kapiláry zpět do iontového zdraoje. Vraťte spojku ESI zpět jemným upuštěním. Silně na něj netlačte. Nezapomeňte upravit pohledem špičky kapiláry na asi 0,5-1 mm. Ručně utáhněte rýhovaný šroub. Znovu připojte PEEK hadičku

Shimadzu: Instalace kapiláry ESI rozhraní

Následuje instalace iontového zdroje. Vložte jednotku zdroje iontů zpět do dvou šroubů.

Jak provést údržbu DL (Desolvation Line)

DL lze vyměnit a vyčistit, když je kontaminována. Chcete-li DL vyměnit, nejprve odpojte konektor. Poté pomocí imbusového klíče povolte zajišťovací šrouby. Následně otočte zářezovou část ve směru, kde má se dá DL vyjmout a poté ji již vytáhněte.

Shimadzu: Jak vyčistit DL (Desolvation Line)

DL lze čistit zevnitř i zvenku pomocí metanolu. Po vyčištění namontujte DL zpět. Otočte zářez ve směru pro upevnění DL k přírubě topného tělesa. Poté utáhněte dva zajišťovací šrouby DL pomocí dodaného imbusového klíče. Dotáhněte prosím zajišťovací šrouby dostatečně. Posledním krokem je opětovné připojení konektoru.

SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití

LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena.