Prevence infekce a stanovení bakterií Legionella
- Foto: ALS Czech Republic: Legionella
Legionella je rod patogenních gramnegativních bakterií. Bylo identifikováno nejméně 50 druhů a 70 sérotypů. Legionella pneumophila je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve vodním prostředí. Může být v nízkých koncentracích nalezena jak v přírodních sladkovodních vodách, včetně povrchových vod (jezer, potoků), tak v podzemních vodách. Tato nebezpečná bakterie bývá běžně nalezena ve vodních systémech budov, tedy například v chladicích věžích nebo kondenzátorech (v rámci velkých klimatizačních systémů), ale také v okrasných vodních prvcích (kašny, jezírka, fontány), sběrných systémech dešťové vody nebo špatně udržovaných vířivkách a lázní
Důležitá shrnutí o bakterii Legionella
- Přirozeně přítomna ve vodách (povrchových i podzemních) a také v systémech pro výrobu a úpravu vody.
- Často se vyskytuje symbioticky s řasami, prvoky a v biofilmech v potrubí.
- Místa s usazeninami v potrubí poskytují lepší podmínky pro její usídlení.
- Rozmnožování (doba zdvojení) trvá 4 hodiny – z jednoho mikroorganismu za 24 hodin vznikne 64 jedinců, za týden až 4,4 × 10¹² jedinců.
- Častým „zdrojem“ jsou neproudící vody v systémech (například mrtvé rameno vodovodu nebo klimatizace).
- Ideální teplota pro rozmnožování je v rozmezí 20 - 45 °C.
- Při teplotách pod 20 °C se nerozmnožuje – mikroorganismy se dočasně „ponoří do spánku.“
Jako „běžné zdroje“ výskytu bakterie Legionella jsou označovány místa, které vykazují optimální podmínky jejího množení. Jedná se především o místa potrubí se stojatou vodou, kde se hromadí usazeniny a sediment, tj. slepá ramena v potrubí nebo klimatizačních systémech. Tato bakterie často symbioticky koexistuje s jinými mikroorganismy potrubí, jako jsou řasy, prvoci nebo biofilmy.
ALS Czech Republic: Zdroje a podmínky růstu bakterií Legionella
Co způsobuje Legionella za nemoci?
Legionella způsobuje respirační onemocnění buď inhalací aerosolů nebo kontaminovaných vodních kapek, horší variantou nákazy touto bakterií je nemoc Legionářů - vážné a potenciálně smrtelné onemocnění vedoucí k těžké pneumonii (zápalu plic) a Pontiackou horečku, onemocnění, které má příznaky podobné chřipce, obvykle samovolně ustoupí během několika dní bez léčby (nemoci nejsou přenášeny mezi lidmi).
Charakteristika Legionelózy a Pontiacké horečky
Pontiacká horečka
Inkubační doba
- 5 hodin až 3 dny
Trvání nemoci
- 2 až 5 dní
Úmrtnost
- Není
Příznaky
- onemocnění připomínající chřipku
- slabost, únava
- vysoká horečka a zimnice
- bolest svalů
- bolest hlavy
- bolest kloubů
- průjem
- nevolnost, zvracení (u malého počtu lidí)
- obtížné dýchání
- dušnost
- suchý kašel
Legionářská nemoc
Inkubační doba
- 2 až 10 dní
Trvání nemoci
- Týdny
Úmrtnost
- V závislosti na stavu pacienta a jeho imunitě může dosahovat 40 až 80 %.
Příznaky
- slabost
- vysoká horečka
- bolest hlavy
- suchý kašel
- někdy vykašlávání krve
- zimnice
- bolest svalů
- potíže s dýcháním, bolest na hrudi
- průjem (25 až 50 % případů)
- zvracení, nevolnost (10 až 30 % případů)
- zmatek a delirium (50 % případů)
- selhávání ledvin
- hyponatrémie (sodíku v séru < 131 mmol/litr)
EnviroMail™11/Evropa: Legionella ve vodách. Proč je testování důležité?!?!
ALS Czech Republic: Legionella
Doporučená opatření zahrnují:
Nejúčinnější opatření, které mohou omezit výskyt infekcí Legionellou, zahrnují kroky omezující růst bakterií ve vodních systémech budov a zároveň minimalizují expozici lidí. Regulace teploty, předcházení hromadění stojaté vody, používání vhodných dezinfekčních postupů, pravidelná údržba a monitorování vodních systémů obvykle účinně eliminují výskyt této bakterie.
Zajištění pravidelné údržby, čištění a dezinfekce vodních systémů, včetně potrubních systémů, chladicích věží, vířivek a dekoračních fontán
Udržování systémů studené vody pod 20 °C a systémů teplé vody nad 50 °C k prevenci růstu bakterií
Zabezpečení správného průtoku a cirkulace vody ve vodovodních systémech za účelem minimalizovat riziko hromadění stojaté vody
Dezinfekce systémů horké vody vyšším množstvím chloru (50mg/l) po dobu 2–4 hodin po ukončení jakýchkoliv prací na systému a před začátkem každé topné sezony
Pravidelné čištění a dezinfekce vodních filtrů, chladících věží a přidružených potrubí používaných v systémech klimatizací.
Řešení v případě pozitivních nálezů
- Pozitivní nález Legionella – nutná opatření, nutná součinnost při čištění stejné „větve“ rozvodu TV
- Je ideální řešit komplexně a čistit/dezinfikovat nejen danou jednotku (dům, vchod, ale celý okruh - může znamenat několik domů)
Doporučení SZÚ obsahuje i odkaz na doporučený postup Evropské pracovní skupiny pro Legionelly (ESGLI).
Základní body doporučeného postupu:
Proveďte úplnou dezinfekci rozvodného systému vody a propláchněte jej do všech výstupů, abyste dosáhli 50 ppm volného chloru nebo ekvivalentního prostředku po dobu nejméně jedné hodiny a ověřte, zda je této úrovně dosaženo i na nejvzdálenějších odtocích, doplňte podle potřeby. Případně kontaktuje specializovanou firmu pro čištění rozvodů vody.
Vypláchněte a znovu naplňte systém, abyste dosáhli běžných provozních cílových úrovní dezinfekce (případně naplnili systém vodou z řádu).
Zahřejte vodu ideálně na 60 °C, otevřete výstupy (kohoutky) a propláchněte všechny vývody.
Monitorujte teploty a poté odeberte vzorky vody pro stanovení bakterií Legionella z vývodů sentinelové (mikrobiologické vzorky odebrané do 48 hodin po dezinfekci mohou vykazovat falešně negativní výsledky). Popřípadě nás kontaktujte pro informace o správném odběru či jeho provedení našimi pracovníky.
Pokud jste spokojeni, systémy horké a studené vody jsou pod kontrolou, poté budovu znovu otevřete.
Akreditované laboratoře ALS Czech Republic nabízí pravidelné monitorování vod, údržbu a vhodná opatření kontroly jako klíčové komplexní systémy kontroly výskytu bakterií Legionella dle legislativních požadavků.
Pro navržení optimálního řešení všech vašich požadavků doporučujeme kontaktovat regionálního obchodního zástupce či pobočku, případně nás kontaktujte s jakýmkoli dotazem na naší zákaznické lince 226 226 228, nebo e-mailem na [email protected]. Ochotně Vám připravíme nabídku pro Vaši konkrétní potřebu.
Kompletní přehled a rozsah analýz naleznete v našem katalogu: ALS ČESKÁ REPUBLIKA - VODA
ALS Czech Republic: Pro více INFO kontaktujte naše odborníky
Energetická krize a infekce bakterií Legionella?
Vzhledem k navyšování cen za elektrickou energii se často obyvatelé i celá bytová družstva či ubytovací zařízení uchylují ke snížení teploty v bojlerech a celých soustavách s teplou vodou.
Tato volba nicméně s sebou nese zdravotní riziko, protože stejně jako při opětovném otevření některých provozů, včetně ubytovacích zařízení po lockdownu na jaře 2021 tím vzniká vyšší riziko výskytu bakterie Legionella.
Již při uvolňování po první vlně pandemie na jaře 2020 vydal Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozornění v souvislosti se zvýšeným rizikem výskytu bakterie Legionella v rozvodech zejména teplé vody. Po dobu uzavření či omezení provozu těchto objektů a souvisejícím snížení teploty vody v systému přirozeně dochází k vytváření ideálních podmínek pro rozvoj bakterií Legionella.
Současně je již připraven návrh novely vyhlášky 252/2004, který zahrnuje i posouzení a řízení rizik vnitřního vodovodu v prioritních prostorech i z hlediska rizika přítomnosti bakterií rodu Legionella v rozvodu teplé vody. V rámci tohoto posouzení rizik je jednám z důležitých faktorů i teplotní režim (v případě, že není dezinfekce teplé vody), kdy za nízké riziko se považuje stav, kdy teplota ve všech místech spotřeby dosahuje 55 ± 2 °C, naopak, pokud teplota nedosahuje 50 °C v celé budově jde o vysoké riziko.
Snížené náklady na ohřev teplé vody nestojí za vážné zdravotní problémy, které tato zákeřná bakterie může způsobit.
Zajistíme pro Vás také zprostředkování profesionálního čištění a desinfekce systému ověřeným dodavatelem.