EnviroMail™ 10/Evropa: “Věčné chemikálie” v půdě
- Foto: ALS Czech Republic: EnviroMail™ 10/Evropa: “Věčné chemikálie” v půdě
- Video: ALS Czech Republic/LabRulez: Problematika PFAS a jejich analýza v životním prostředí
Výskyt PFAS v životním prostředí není třeba dále diskutovat, jedná se o všudypřítomné, „věčné chemikálie“ a v dnešní době je velmi důležité zabývat se jejich postupným odstraňováním. Per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS) představují trvalé (perzistentní) environmentální kontaminanty s dalekosáhlými důsledky. Tyto syntetické sloučeniny, které je možné detekovat v různých průmyslových a spotřebitelských výrobcích, disponují pozoruhodnou stabilitou a odolností vůči rozkladu. Jejich rozsáhlá přítomnost ve všech složkách životního prostředí vyvolává stále větší obavy o budoucí stav životního prostředí i lidské zdraví. Stanovování PFAS v půdě je klíčové pro pochopení jejich distribuce, stability a souvisejících rizik, což vyžaduje cílené úsilí při hledání účinných strategií jejich eliminace.
ALS Czech Republic Obrázek 1 Ilustrační obrázek půdy.jpg
PFAS v půdě
Pilotní studie zabývající se PFAS v životním prostředí byly převážně zaměřeny na jejich výskyt v atmosféře, povrchových a/nebo podzemních vodách. Z průběžných studií je však stále více patrné, že půdy hrají klíčovou roli významného rezervoáru a trvalého zdroje PFAS, a to jak v lokálním, regionálním, tak i globálním měřítku. Výskyt PFAS je patrný ve všech testovaných půdách i jejich typech, dokonce i na místech odlehlých od jejich potenciálního primárního zdroje. Půdy tak samy o sobě představují trvalou hrozbu a dlouhodobý zdroj kontaminace PFAS pro povrchovou vodu, podzemní vodu, atmosféru, rostliny i biotu.
Je důležité zmínit, že v oblastech se silně kontaminovanou půdou převyšují koncentrace PFAS jejich hladiny v podzemních vodách, někdy až v hodnotách milionu řádů.
PFAS mohou do značné míry ovlivňovat vlastnosti a strukturu půdy, mají vliv na dýchání půdy, nárůst pH půdy a tvorbu stabilních agregátů. PFAS mají navíc vliv na množství, rozmanitost a funkčnost půdních bakterií, dokonce při velmi nízkých koncentracích. Z výše uvedených důvodů je komplexní porozumění osudu a transportu PFAS v půdě klíčové pro efektivní environmentální management a jejich cílenou eliminaci z životního prostředí.
Zdroje PFAS v půdách
Hasičské pěny: Profesionální hasičské pěny, které se běžně používají i pro hasičské cvičení, obsahují značné množství PFAS. Jejich použití v průběhu cvičení a nechtěný únik přispívají ke kontaminaci půdy.
Průmyslové emise: Některé průmyslové aktivity produkující výrobky obsahující PFAS mohou uvolňovat tyto látky také do okolního prostředí. Průmyslové emise a nevhodná likvidace odpadů mohou způsobit průnik PFAS do půdy.
Skládky: Skládky a místa pro likvidaci odpadu, která přijímají materiály obsahující PFAS, mohou vést k vymývání těchto látek do půdy. Nevhodné postupy likvidace přispívají k kontaminaci půdy.
Čistírny odpadních vod: Výpusti z čistíren odpadních vod, které zpracovávají průmyslové nebo domácí odpadní vody obsahující PFAS, mohou následně přenášet tyto sloučeniny do půdy při používání vod pro zavlažování nebo jejich vypouštění do vodních toků.
Atmosferická depozice: PFAS se mohou usazovat na půdě prostřednictvím srážek nebo atmosférické depozice. Tento zdroj je zvláště relevantní pro oblasti blízko průmyslových obalstí používajících nebo emitujících PFAS.
Spotřebitelské produkty: Některé spotřebitelské produkty, např. vodoodpudivé textilie, nádobí s nepřilnavým povrchem a obaly potravin, mohou obsahovat PFAS. Časem tyto produkty mohou uvolňovat PFAS do prostředí a přispívají tak ke kontaminaci půdy.
Odtok z kontaminovaných oblastí: Dešťová voda, která odtéká z oblastí s historickým používáním nebo kontaminací PFAS, může přenášet tyto látky do nedaleké půdy.
Případová studie: Analýza PFAS ve vybraných vzorcích půdy z roku 2023
Studie monitorující výskyt PFAS v půdách byla provedena v roce 2023. Studie zahrnovala analýzu 209 vzorků půdy. Analýza se zaměřila na 20 látek PFAS, které jsou v současné době legislativně povinné sledovat v pitné vodě (*). Analýza byla provedena standardní metodou s limity kvantifikace (LOQ) v rozmezí od 0,5 do 2,5 μg/kg sušiny.
ALS Czech Republic: Obrázek 2. Počty pozitivních vzorků na PFAS ve vybraných vzorcích půd
Přibližně 70% testovaných vzorků bylo negativních (pod LOQ) pro všechny testované analyty (Obrázek 2). U pozitivních vzorků, byly dle očekávání nejčastěji detekovány dvě látky: PFOS a PFOA. Stojí za povšimnutí, že v půdách lze často detekovat převážně PFAS s dlouhým řetězcem (PFDA, PFNA, PFNS, atd.). Kromě zmíněných látek jsou v půdách poměrně často přítomny také sloučeniny 6:2 FTS a FOSA,
ALS Czech Republic: Obrázek 3. Obsah PFAS ve vybraných vzorcích půd (µg/kg sušiny)
Obsah PFAS v půdách
Profily detekovaných jednotlivých PFAS v kontaminovaných vzorcích jsou uvedeny na Obrázcích 3 a 4. Je zřejmé (a očekávané) že PFOS byl detekován na nejvyšších koncentračních hladinách (Obrázek 3) a výrazně převyšuje ostatní analyty. Profil ostatních PFAS (bez PFOS) a jejich hladiny jsou zobrazeny na Obrázku 4. Z provedených studií jasně vyplývá, že zastoupení PFAS v půdách se může významně lišit, především v závislosti na vzorkovaném místě.
ALS Czech Republic: Obrázek 4. Obsah PFAS ve vybraných vzorcích půd (µg/kg sušiny), bez látky PFOS
Další PFAS EnviroMaily:
- EnviroMail 01 / Evropa: PFAS ve vodách. Rozsah analýz a současný stav legislativy (Květen 2023)
- EnviroMail 02 / Evropa: Doporučení pro správné vzorkování vod a zemin před stanovením PFAS (Květen 2023)
- DIRECTIVE (EU) 2020/2184 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 16 December 2020 on the quality of water intended forhuman consumption.
ALS Czech Republic: Pro více INFO kontaktujte naše odborníky