Tvrdost vody fotometrickou titrací podle ASTM D8192
- Foto: LabRulez/AI: Tvrdost vody fotometrickou titrací podle ASTM D8192
- Video: MetrohmTV: Photometric titration with the Optrode
Tvrdost vody je jedním z nejčastějších rozborů, pokud jde o stanovení kvality vody. Každá láhev minerální nebo perlivé vody poskytuje informace o obsahu vápníku a hořčíku. Vápník je pro lidský organismus nezbytný, zejména pro kosterní systém, a je nutné ho přijímat ve vysokém množství. Nejvyšší příjem Ca pro člověka je prostřednictvím mléka a dalších mléčných výrobků. Na druhém místě je minerální voda, která rovněž obsahuje vysoké množství pro život nepostradatelného hořčíku.
Vápník a hořčík přirozeně přítomné ve vodě jsou však hlavní příčinou ucpávání trubek a potrubí, což může způsobovat různé problémy a poruchy. Z těchto důvodů je třeba často stanovovat tvrdost vody (vápník a hořčík), aby bylo zajištěno dostatečné množství živin a zároveň se předešlo častým problémům s potrubím a odstavení všech dotčených procesů nebo inženýrských sítí.
Obvykle se toto stanovení provádí ručně s vizuální indikací (např. ASTM D1126, ASTM D511, EPA 130.2, EPA 215.5, APHA 130.2 a APHA 2000), což je nespolehlivá metoda s méně reprodukovatelnými výsledky, náchylná k lidské chybě. Nová norma (ASTM D8192) tyto problémy řeší a umožňuje objektivní měření tvrdosti vody bez nevýhod použití vizuálního stanovení koncového bodu.
Výhody řešení Metrohm pro stanovení tvrdosti vody fotometrickou titrací podle ASTM D8192
- Přesné a reprodukovatelné výsledky
- Automatická detekce koncového bodu
- Bezúdržbový senzor
Metrohm: OMNIS Automatizace titrace
Automatická fotometrická titrace zajišťuje vyšší přesnost a lepší reprodukovatelnost výsledků
Ionty vápníku a hořčíku jsou hlavními původci tvrdosti vody. Jejich koncentraci ve vodě lze stanovit manuální titrací, jak je popsáno v mnoha národních a mezinárodních normách. Přesné určení koncového bodu titrace však může být problémem, zejména u barevných matric vzorků. Vzhledem k tomu, že vnímání barvy se může u jednotlivých uživatelů mírně lišit, může tím utrpět přesnost a reprodukovatelnost výsledků, a to tím spíše, pokud musí různí uživatelé analyzovat velký počet vzorků, např. z důvodu práce na směny.
Metoda ASTM D8192 popisuje automatické stanovení obsahu vápníku a hořčíku pomocí fotometrického senzoru. V kombinaci s digitálním titrátorem fotometrické senzory, jako je Metrohm Optrode, automaticky registrují změnu barvy titrantu a zajišťují přesné a reprodukovatelné výsledky i u barevných vzorků.
VÝHODY FOTOMETRICKÉHO STANOVENÍ TVRDOSTI VODY POMOCÍ SENZORU OPTRODE
- Spolehlivost: přesná a konzistentní detekce koncového bodu i u barevných vzorků
- Bezúdržbovost: před měřením stačí senzor jednoduše opláchnout.
- Prostorově úsporné provedení: Optrode lze snadno použít v automatizovaných systémech
Metrohm Optrode
Optický senzor pro fotometrické titrace s nabídkou 8 různých vlnových délek. Vlnovou délku lze přepínat pomocí softwaru (Tiamo 2.5 nebo vyšší) nebo pomocí magnetu. Skleněné tělo je zcela odolné vůči rozpouštědlům a snadno se čistí.
Metrohm: Optrode: Optický senzor pro fotometrické titrace
Tento prostorově úsporný senzor je vhodný např. pro:
- Nevodné titrace podle USP nebo EP
- Stanovení karboxylových koncových skupin
- TAN/TBN v souladu s normou ASTM D974
- Stanovení síranů
- Fe, Al, Ca v cementu
- Tvrdost vody
- Chondroitin sulfát v souladu s USP
Senzor není vhodný pro stanovení koncentrace pomocí měření intenzity barvy (kolorimetrie).