LCMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
X LogoLinkedIn Logo
Tagy
Odborná organizace
Konference
CZEPAR - Česká platforma antibiotické rezistence
CZEPAR - Česká platforma antibiotické rezistence

Vize, mise, úkoly

Šíření bakterií rezistentních vůči antibiotikům je jednou z největších výzev, kterým v současnosti čelí zdravotnictví po celém světě. Již za 25 let může být antibiotická rezistence odpovědná za více úmrtí než jakýkoli jiný rizikový faktor včetně rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Jde o mimořádně komplexní problematiku, která zasahuje řadu oblastí života moderní společnosti a jejíž detailní porozumění vyžaduje hlubokou expertizu v řadě oborů od humánní a veterinární medicíny přes mikrobiologii až po environmentální technologii. Pokud má být náš boj s antibiotickou rezistencí úspěšný, je třeba vytvářet multidisciplinární týmy expertů, kteří dokáží spolupracovat při hledání účinných a prakticky proveditelných holistických řešení.

Právě vznikající Česká platforma antibiotické rezistence (CZEPAR) sdružuje odborníky ze všech relevantních vědních oblastí a sfér života společnosti. Jejími členy jsou lékaři, veterináři, mikrobiologové, technologové a experti na životní prostředí z akademické sféry, praktické medicíny, firemního sektoru i státní správy.

Cílem CZEPAR je vytvářet prostor pro diskusi, sdílení informací a mezioborovou spolupráci. CZEPAR chce přinášet vědomostní základnu pro státní správu při hledání regulatorního rámce, který umožní účinný boj proti šíření antibiotické rezistence ve společnosti. Bude publikovat správné postupy pro aplikaci antibiotik, metody detekce antibioticky rezistentních bakterií v různých prostředích i technologické postupy zamezující šíření antibiotické rezistence do životního prostředí.

Nejbližší úkoly CZEPAR jsou:

  • Oslovit dostatečné (nadkritické) množství expertů tak, aby byla zajištěna důvěryhodnost platformy a její schopnost přicházet s funkčními řešeními
  • Zajistit dostatečnou publicitu tématu antibiotické rezistence i vlastní platformě, aby se stala relevantním partnerem pro státní správu i pro další důležité subjekty
  • Vytvořit funkční platformu pro sdílení informací, která bude zahrnovat odborné semináře, publikační aktivitu směrem k odborné i laické veřejnosti a elektronické komunikační nástroje (web, sociální média atd.)

Jménem zakladatelů Česká platformy antibiotické rezistence zveme všechny odborníky z akademické a aplikační sféry i ze státní správy, aby se stali členy CZEPAR a dali své síly k dispozici pro boj se šířením antibiotické rezistence.

  • prof. Ing. Jan Bartáček, PhD., VŠCHT Praha
  • Ing. Dana Kok, Ph.D., VŠCHT Praha
  • Ing. Sabina Purkrtová, Ph.D., VŠCHT Praha
  • Ing. Jana Bartáčková, Ph.D., VŠCHT Praha
  • Ing. Lucie Pokorná, Ph.D., VŠCHT Praha
  • Ing. Stanislav Gajdoš, VŠCHT Praha

Společně proti antibiotické rezistenci

Zveme všechny odborníky z akademické a aplikační sféry i ze státní správy, aby se stali členy CZEPAR a dali své síly k dispozici pro boj se šířením antibiotické rezistence.

CZEPAR: Společně proti antibiotické rezistenci.CZEPAR: Společně proti antibiotické rezistenci.

Přidejte se k nám

Chcete se dozvědět více o antibiotické rezistenci či se podílet na boji proti ní?

Události organizované CZEPAR

CZEPAR: CZEPAR Konference 2024 - Antibiotická rezistence v ČR: Jak společně zastavit nezastavitelné.CZEPAR: CZEPAR Konference 2024 - Antibiotická rezistence v ČR: Jak společně zastavit nezastavitelné.

Kontakty

Dana Kok (roz. Vejmelková)
Kristýna Dvořáková
Lucie Pokorná
Jan Bartáček
 

Novinky

Toggle
Program konference CZEPAR 2025
Článek | Nejbližší akce

Program konference CZEPAR 2025

Přinášíme Vám podrobný program 3.ročníku konference „Antibiotická rezistence v ČR: Jak společně zastavit nezastavitelné“, která se uskuteční 19. – 20. listopadu 2025 v Brně.
CZEPAR - Česká platforma antibiotické rezistence
tag
share
more
Poslední šance registrovat se na konferenci CZEPAR 2025
Článek | Nejbližší akce

Poslední šance registrovat se na konferenci CZEPAR 2025

Poslední možnost zaregistrovat se na konferenci CZEPAR 2025! Nepropásněte tuto příležitost a podívejte se na výběr zajímavých přednášek, které na Vás čekají.
CZEPAR - Česká platforma antibiotické rezistence
tag
share
more
 

Píše se o nás

Toggle
Čeští vědci popisují, jak bakterie unikají před účinky antibiotik
Článek | Video

Čeští vědci popisují, jak bakterie unikají před účinky antibiotik

Důležitý krok v boji s antibiotickou rezistencí, udělali vědci z ÚOCHB, ve spolupráci s dalšími kolegy z AV, konkrétně z Mikrobiologického a Biotechnologického ústavu.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Jak se rozvíjí antibiotická rezistence a co působí izolace u dívek – zajímavé publikace z biologie a medicíny
Článek | Popularizace

Jak se rozvíjí antibiotická rezistence a co působí izolace u dívek – zajímavé publikace z biologie a medicíny

Subjektivní výběr publikací z biologie a medicíny od Venduly Lužné.
Vědavýzkum.cz
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Overcoming Strong Solvent Effects in the Analysis of Vepdegestrant

Aplikace
| 2026 | Agilent Technologies
Instrumentace
HPLC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

Identification of Double Bond Positions and Relative Acyl Chain Positions in Egg Yolk Phosphatidylcholines Using OAD-TOF System

Aplikace
| 2026 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/TOF, LC/HRMS
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství

High Molecular-Weight Polysaccharide Characterization by SEC-MALS Using GTxResolve™ 1000 and 2000 Å SEC Columns

Aplikace
| 2026 | Waters
Instrumentace
GPC/SEC, Spotřební materiál, LC kolony
Výrobce
Waters
Zaměření
Farmaceutická analýza, Potraviny a zemědělství

Development and Optimization for a Comprehensive LC/MS/MS Method for the Detection of 74 PFAS Compounds

Aplikace
| 2026 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Potraviny a zemědělství

PFAS in Biota: Risk Context & Robust Analytical Solutions

Ostatní
| 2026 | ALS Europe
Instrumentace
Laboratorní rozbory, LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí
Další projekty
GCMS
ICPMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.