Stanovení pesticidů a jejich metabolitů v zeminách
Pixabay/emersonbegnini: Stanovení pesticidů a jejich metabolitů v zeminách
Pesticidy v půdě
Aplikace pesticidních látek je v dnešní době prakticky nevyhnutelná. Používají se přitom nejen k ochraně a zvýšení výnosů zemědělských plodin, ale ve velké míře i k nezemědělským účelům např. při údržbě městských či lesních ploch, silnic, dálnic, železnic a dokonce se aplikují i v lesních porostech a v oblasti rybníků.
Nedávno publikovaná odborná studie v časopise Science of the Total Environment uvádí, že pouze 17 % zemědělské půdy v Evropě je bez nálezu pesticidních látek. Mezi nejčastěji nalezené pesticidy patří pesticid glyfosát a jeho metabolit AMPA, dále boskalid nebo tebukonazol, jejichž spotřeby se pohybují v ČR v desítkách až stovkách tun ročně. V 7 % všech vzorků byl dokonce nalezen pesticid imidakloprid, který přitom patří mezi zakázané neonikotinoidy.
Pesticidy do životního prostředí vstupují především přímou aplikací na půdu a při ošetření nadzemních částí rostlin. Není však výjimkou, že se v důsledku antropogenní činnosti či vlivem povětrnostních podmínek mohou šířit i do vzdálenějších míst.
Další osud pesticidů v životním prostředí
Půda tedy představuje významný sekundární zdroj kontaminace podzemních a povrchových vod, kam se jejich rezidua dostávají vlivem erozivní činnosti větru, splachem či splavováním z půdy. Původní účinné látky pesticidů se také postupně rozkládají, některé jejich metabolity jsou v půdě mobilnější a mohou tak snadno kontaminovat podzemní vody. V těchto vodách pak jejich rozklad probíhá pomaleji a dochází ke kumulaci pesticidů či jejich metabolitů. Informace o množství pesticidů v půdě je tedy důležitá i z pohledu následné kvality zdrojů pitných vod. Pro kvalitní monitoring transportu pesticidů a jejich metabolitů v prostředí je velmi vhodné postihovat stejný rozsah pesticidních látek při analýzách vod i půd.
ALS Czech Republic: Stanovení pesticidů a jejich metabolitů v zeminách
Stanovení pesticidů v půdě
Laboratoře ALS Czech Republic dlouhodobě figurují na předních místech v oblasti vývoje nových metod analýz pesticidů v životním prostředí. Ve vodách dlouhodobě poskytujeme velmi široké portfolio látek a stále se zaměřujeme na sjednocení rozsahu pesticidních látek pro analýzy vod i půd. ALS laboratoře nyní nabízí v zeminách a sedimentech stanovení více než 300 pesticidních látek, včetně vybraných metabolitů. Metody jsou plně validovány a akreditovány Českým institutem pro akreditaci (ČIA). Nadále vyvíjíme a optimalizujeme stanovení moderních pesticidních látek a jejich metabolitů v pevných vzorcích.
Analýza tzv. moderních pesticidů (např. triazinových, triazolových, močovinových, karbamátů, organofosfátů) včetně glyfosátu a jeho metabolitu AMPA, se provádí na nejmodernějších přístrojích rychlou, citlivou a spolehlivou metodou ultra-účinné kapalinové chromatografie ve spojení s tandemovou hmotnostní detekcí (UHPLC–MS/MS) nebo plynovou chromatografií s detekcí elektronového záchytu (GC/ECD) pro stanovení historické zátěže organochlorovými pesticidy.
Možnosti využití analýz pesticidů v půdě:
- monitoring životního prostředí (po sezónních aplikacích)
- data pro doplnění rizikových analýz při výrobě pitné vody (stanovení pesticidních látek s pravděpodobným výskytem ve zdrojích pitné vody)
- kontrola aplikace zakázaných látek na půdu
- prokazování nepovolené aplikace pesticidů v ekologickém zemědělství
- analýzy rizik na lokalitách s předchozí výrobou či skladováním pesticidů
- prokazování dosažení sanačních limitů pro zasažené lokality
Ačkoli v současnosti pravidelný monitoring půd není legislativně exaktně podchycen běžně se jako limitní hodnota uvádí 0,01 mg/kg (viz vyhláška č. 13/1994 Sb. kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu). Limity stanovitelnosti našich metod (0,01 mg/kg suš.) plně splňují požadavky na hodnocení přítomnosti pesticidů v zeminách.