Úspěch projektu ATEBIO v rámci výzvy Mezisektorová spolupráce
![<ul><li><strong>Foto: </strong>FAF UK: Projekt ATEBIO - Pokročilá biomedicínská diagnostika</li></ul>](https://lcms.cz/labrulez-bucket-strapi-h3hsga3/FAF_CUNI_ATEBIO_project_LC_MS_Bottles_cd4de9d58b_l.webp)
- Foto: FAF UK: Projekt ATEBIO - Pokročilá biomedicínská diagnostika
Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy úspěšně získala podporu pro projekt ATEBIO (Pokročilé techniky pro biomedicínskou diagnostiku) v rámci prestižní národní výzvy Mezisektorová spolupráce vyhlášené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK). Tento projekt se zaměřuje na rozvoj spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou, s cílem přenášet výsledky výzkumu do praktického využití a zlepšovat tak inovativní kapacity českých firem i výzkumných institucí.
Projekt ATEBIO, jehož klíčovými partnery jsou Ústav analytické chemie AV ČR (UIACH - žadatel), Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy (FaF UK), konkrétně výzkumný tým Katedry analytické chemie, Fakultní nemocnice v Hradci Králové a společnosti WATREX Praha s.r.o. a Elphogene s.r.o., se zaměřuje na pokročilé technologie pro diagnostiku. Výzkum se soustředí zejména na inovace v oblasti instrumentace a nových metod pro analýzu vzorků v proteomice, genomice a lékařské diagnostice. Tým z FaF UK se pak zaměří na automatizaci a miniaturizaci v odběru a úpravě vzorků komplexní matrice pro diagnostické účely.
Jak uvádí tým ATEBIO: „Nápad na projekt ATEBIO byl logickým a pragmatickým rozhodnutím, FaF UK a UIACH jsou dvě nejvíce publikující instituce v oblasti Analytical Chemistry v České republice“. Tato spolupráce vznikla díky kontaktům mezi vedoucími výzkumných skupin a výsledkem je projekt s vysokým aplikačním potenciálem.
FAF UK: Projekt ATEBIO - pokročilá biomedicínská diagnostika
Cílem tohoto projektu je vytvořit dlouhodobé partnerství mezi výzkumnou a aplikační sférou, čímž se podpoří efektivní transfer znalostí a technologií do praxe. Společnost WATREX Praha s.r.o. působí jako výrobce, distributor a exportér přístrojů a techniky pro chemickou a biologickou analýzu, spol. Elphogene s.r.o. je biotechnologická společnost, která vznikla jako spin-off výzkumného ústavu Genomac v Praze. Tento typ spolupráce umožňuje výzkumným organizacím realizovat orientovaný výzkum ve spolupráci s průmyslem, zatímco firmy mohou využívat výsledky výzkumu pro inovace ve svých oborech. Klíčovými oblastmi projektu jsou inovace v biomedicínské diagnostice a rozvoj nových diagnostických technik, které přispějí ke zlepšení zdravotní péče. Očekáváme, že výsledky projektu najdou uplatnění nejen na českém trhu, ale i v mezinárodním měřítku.
FAF UK: projekt ATEBIO - doc. RNDr. Petr Solich, CSc.
Celková dotace projektu ATEBIO činí 98,5 milionů Kč, z toho pro FaF UK je vyčleněno 36,2 milionů Kč. Tento významný projekt bude realizován v letech 2025 – 2028 a přispěje k rozvoji českého průmyslu i technologií s globálním dosahem. „Projekt ATEBIO byl zařazen v hodnocení této výzvy OP JAK jako 3. – 5. projekt v celkovém pořadí z 82 hodnocených projektů (!!) a jako první ve skupině Chemie, Vědy o zemi, atmosféře, životní prostředí, Fyzika, což je obrovský úspěch“, uvádí tým.
FAF UK: projekt ATEBIO - doc. PharmDr. Petr Chocholouš, Ph.D.
Tým pěti partnerů, vedený Ing. Františkem Foretem, CSc., DSc. z UIACH byl sestaven jako odborně silný a vyvážený řešitelský kolektiv. Do přípravy projektu se intenzivně zapojilo rovněž Oddělení grantové podpory a strategického rozvoje Farmaceutické fakulty UK, které přípravu projektu řídilo, na odborné části se výraznou měrou podíleli pracovníci výzkumného týmu Katedry analytické chemie vedeného prof. RNDr. Daliborem Šatínským. ,,Ukázalo se, že se náročná příprava projektové žádosti, v těsné spolupráci se zkušeným týmem grantového oddělení FaF UK, vyplatila. A to i díky rozsáhlé a dlouhodobé domácí i zahraniční spolupráci se zahraničními aplikačními partnery a zahraničními výzkumnými organizacemi“, shrnuje tým ATEBIO.
FAF UK: Project ATEBIO - LC/MS analýza
Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se zapojili do přípravy projektu ATEBIO, a těšíme se na úspěšnou realizaci v následujících letech. Věříme, že tento projekt přinese zásadní inovace v oblasti diagnostiky a posílí spolupráci mezi vědou a aplikačním sektorem.
Pro více informací o projektu prosím kontaktujte: Martina Kopecká Jurčeková, [email protected]
![](https://lcms.cz/labrulez-bucket-strapi-h3hsga3/Logo_Farmaceuticka_Fakulta_Univerzity_Karlovy_fe6e96926a/Logo-Farmaceuticka-Fakulta-Univerzity-Karlovy_s.webp)