„Dycky Most“ - Výročí výuky VŠCHT Praha, ORLEN Unipetrolu a FS ČVUT na Mostecku
- Foto: VŠCHT: „Dycky Most“ - Výročí výuky VŠCHT Praha, ORLEN Unipetrolu a FS ČVUT na Mostecku
- Video: ORLEN Unipetrol: Tréninkové centrum | Litvínov
V letošním roce dovršilo Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT-FSČVUT-ORLEN Unipetrol 20 let existence spojené s rozmanitou paletou činností, neustálým rozvojem vzdělávací činnosti, účinným propojením s tvůrčí činností a zkvalitňováním řízení centra. Následující příspěvek není výhradně chronologické shrnutí aktivit Univerzitního centra, ale také výběrem zajímavých vzpomínek, poznatků a nápadů.
Historické vazby VŠCHT Praha na Záluží-Litvínov
Chemické závody v Záluží-Litvínově byly vybudovány Německou říší v průběhu druhé světové války. Krátce po jejím skončení byly předány do rukou československého státu, který naléhavě hledal domácí odborníky, již by se náročného řízení zdejších provozů kvalifikovaně ujali. Technickým ředitelem podniku se tak stal Stanislav Landa, absolvent a meziválečný zaměstnanec VŠCHTI ČVUT, odborník na technologie paliv. Ačkoli se již roku 1947 vrátil na své pražské vysokoškolské působiště, spolupráce se zálužskými závody se nikdy nevzdal a patřil k hlavním propagátorům udržování úzkých, vzájemně prospěšných vazeb mezi vysokou školou a průmyslovou praxí. V padesátých letech dokonce při VŠCHT zřídil detašované pracoviště zaměřené na vývoj a výrobu v oblasti syntetických pohonných hmot, jež nejenže se zabývalo aktuálními technologickými problémy chemických provozů v Záluží, ale zároveň pro ně vychovávalo mladé odborníky. Této situaci přitom značně nahrával dobový systém povinných umístěnek napříč republikou pro absolventy vysokých škol. Aktivity Stanislava Landy tak představují první úspěšně realizovanou předvěst dnešní institucionalizované kooperace mezi VŠCHT Praha a chemickými závody v Záluží-Litvínově v oblasti vzdělávání. Rovněž se od padesátých let rozvíjela spolupráce na úrovni vědecké aspirantury, když se náměty prací příhodně propojovaly s potřebami severočeského chemického podniku. Příznačně se tak dělo především při palivářských pracovištích VŠCHT Praha či při Katedře organické technologie.
VŠCHT: „Dycky Most“ - Výročí výuky VŠCHT Praha, ORLEN Unipetrolu a FS ČVUT na Mostecku
Založení a zahájení činnosti Univerzitního centra
Rektor prof. Růžička, prorektor prof. Labík a děkan prof. Roda zahájili začátkem roku 2003 jednání s ředitelem Unipetrolu a vedením Ústeckého kraje o posílení vzdělávání přímo v mosteckém regionu. Hejtman kraje a vedení Unipetrolu podpořili v roce 2004 založení pobočky VŠCHT Praha v Mostě-Velebudicích. Záměrem bylo řešit akutní nedostatek vysokoškolsky vzdělaných technologů v regionu s dlouhou tradicí chemického průmyslu a s využitím všech předností nově zavedeného strukturovaného studia. Zároveň se měl zvýšil zájem uchazečů z Ústeckého kraje o studium i v Praze.
Poloprázdná správní sedmipatrová budova tehdejšího středního odborného učiliště, dnešní Střední školy technické v Mostě, nabídla VŠCHT Praha před 20 lety příjemné komorní prostředí, avšak umístěné téměř 15 km od areálu ORLEN Unipetrolu. Přípravy a organizace rekonstrukce celého patra budovy ve Velebudicích se ujala Fakulta chemické technologie VŠCHT, koordinací prací byl pověřen doc. Bělohlav, za přípravu a akreditaci studijního programu odpovídala doc. Smrčková. Zahájení výuky předcházely stavební úpravy prostorů ve Velebudicích, kdy se původní administrativní kanceláře přeměnily na posluchárny, moderně vybavenou počítačovou učebnu a pracovny pro pedagogy a referentku centra.
Původní záměr vedení VŠCHT Praha bylo vytvoření pobočky školy v Ústeckém kraji se speciálně navrženými průmyslově zaměřenými studijními programy. Po zvážení rozpačité pověsti řady poboček v České republice byl termín „pobočka“ nahrazen příhodnějším názvem Výukové a studijní centrum. Po konzultacích s vedením fakult a s průmyslovými partnery byly převzaty pro výuku osvědčené, jen mírně modifikované technologicky zaměřené studijní programy z pražských fakult. Toto rozhodnutí se ukázalo jako správné, neboť tím dala pražská univerzita jasně najevo, že výuku v Mostě nepovažuje za podružnou, okrajovou aktivitu, ale za plnohodnotnou součást vzdělávání na VŠCHT Praha.
Postoj veřejnosti ústeckého regionu k aktivitě VŠCHT Praha byl podle očekávání již od počátku značně rozmanitý. Někteří náš vstup uvítali, chválili a podporovali, např. Okresní hospodářská komora Most nebo regionální střední odborné školy, jiní se chovali netečně nebo nás nepokrytě považovali za „škodnou ve svém revíru“.
První imatrikulace studentů Výukového a studijního centra proběhla již v roce 2004. Slavnost pro přibližně 150 nových studentů proběhla v Kulturním domě v Mostě za účasti vedení VŠCHT Praha, Ústeckého kraje a Mostu. A jak se studentům říká, rozhlédněte se, na konci semestru vás bude podstatně méně, tak se i stalo. Ke zkoušce z předmětu Toxikologie v prvním semestru již přišlo pouze 80 studentů.
Výuka v centru byla koncipována tak, aby v dopoledních hodinách probíhala cvičení studentů prezenční formy studia a každý den od pondělí do čtvrtka od 15 do 19 hodin pak společné přednášky všech studentů a cvičení studentů kombinované formy studia. Vycházelo se ze zkušenosti, že „chemie se nedá učit v sobotu a v neděli jednou za 14 dní“. Všechna laboratorní cvičení probíhala v Praze, většina studentů cestovala denně do Prahy, část využila možnosti ubytování na kolejích VŠCHT Praha.
Organizace výuky byla plně v režii vedení FCHT a hlavně děkanátu fakulty. Řadu úkolů bylo třeba řešit bez přípravy a zkušeností, proto je třeba ocenit obětavost a schopnost improvizace všech zaměstnanců a funkcionářů děkanátu.
VŠCHT: Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol
Další rozvoj Univerzitního centra
Propouštění zaměstnanců v chemickém průmyslu, způsobené finanční krizí v roce 2008, bylo v následujících letech jednou z příčin poklesu zájmu uchazečů o studium chemie. Nejenže ubylo množství studentů studujících při práci, ale postupem času poklesl i zájem středoškoláků. To samozřejmě nezůstalo bez odezvy u „patriotů“ Vzdělávacího a studijního centra. Prof. Herink a prof. Bělohlav přišli v roce 2013 s nápadem přestěhovat centrum přímo do areálu ORLEN Unipetrolu (Chemparku Záluží, největšího chemického areálu na území ČR) a výrazně pozměnit a propojit samotné akademické vzdělávání s provozem a laboratořemi výrobní společnosti. Ke spolupráci se efektivně připojil výzkumný ústav UniCRE, studenti měli možnost od počátku studia pracovat nejen v laboratořích UniCRE jako pomocné vědecké síly, ale posléze i přímo v provozech Unipetrolu. Přes počáteční obavy a nedůvěru zaměstnanců si studenti získali jejich přízeň a vedoucí zaměstnanci sami vyhledávali studenty, kteří měli zájem o jejich odbornou práci. Brzy po zahájení výuky v Chemparku byl název Vzdělávací a studijní centrum změněn na běžně používaný název Univerzitní centrum, které lépe vystihovalo široké zaměření pracoviště. Do čela centra byla ustanovena ředitelka Ing. Zdeňka Pelešková, jejím nadřízeným se stal prorektor pro pedagogiku. Během existence litvínovského pracoviště se na výuce podílely všechny fakulty VŠCHT Praha. Několik let se dokonce vyučoval studijní program pro potravinářské technology, jeho čas však zřejmě nastane až s dokončením rekultivací poškozené krajiny a následným rozvojem zemědělství.
V roce 2017 byla ve společnosti ORLEN Unipetrol vypracována koncepce na vybudování praktické základny pro výcvik operátorů a zároveň realizaci prostředí vhodného pro vysokoškolské praxe. Obsahová stránka tréninkového centra byla koncipována v souladu s náplní studijních programů FTOP a FCHT jako vhodné doplnění teoretické výuky. Záměr byl úspěšně realizován a v roce 2020 bylo slavnostně otevřeno Tréninkové centrum ORLEN Unipetrolu, které je v současné době vybaveno dálkově řízeným tandemem rektifikačních kolon, dálkově řízenou cvičnou jednotkou na sdílení tepla, dvěma paralelními poloprovozními linkami čističky odpadních vod v kontinuálním uspořádání, dále virtuální realitou simulující standardní provozní situace a operace, laboratoří pro potřeby výcviku, praxe i výzkumných a experimentálních aktivit a provozu jednotek a v neposlední řadě požárním polygonem pro simulace nebezpečných situací a požárů s možností trénovat lokalizaci požárů a adekvátní hasební zásahy. Součástí Tréninkového centra je rovněž několik unikátních operátorských tréninkových simulátorů. Tím prvním byl simulátor nově postavené jednotky výroby dicyklopentadienu (DCPD), na kterém se nejprve vyškolili operátoři jednotky a v současné době jej plnohodnotně využívají studenti v rámci svých praxí nebo výuky odborných předmětů.
VŠCHT: Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol
Tréninkové centrum je dnes plně integrováno s Univerzitním centrem, kterému poskytuje zázemí pro praktickou výuku. Všechny výše zmíněné jednotky jsou plně využívány nejen pro studentské praxe či kvalifikační práce, ale pro realizace zážitkových dní pro střední i základní školy. Studenti Univerzitního centra ročně spoluorganizují a zajišťují zajímavé praktické ukázky na zařízení téměř tisícovce studentů a žáků z více než třiceti středních a základních škol.
Zajímavým milníkem pro Univerzitní centrum byla výstavba a uvedení do provozu nové jednotky na výrobu dicyklopentadienu. Během výstavby jednotky se naskytla unikátní příležitost zapojit v létě v roce 2022 studenty Univerzitního centra do procesu uvádění jednotky do provozu. Po dobu dvou měsíců byli studenti plnohodnotnou součástí týmu a plnili úkoly jak na velíně, přímo v provozu, nebo v rámci laboratorní kontroly. Toto propojení studia s reálnou praxí se natolik osvědčilo, že bylo rozhodnuto zařadit jednotku DCPD trvale jako plnohodnotnou součást Tréninkového centra a systematicky zde školit či vzdělávat nejen operátory, ale i studenty. V současné době na jednotce DCPD probíhají běžně praxe či doplňková výuka v rámci předmětů, jako je například chemické inženýrství. Jednotka nabízí reálný pohled na provozující zařízení, studenti mohou poznat nejmodernější prvky digitalizace a zpracování dat, nebo si vyzkoušet řízení jednotky na tréninkovém simulátoru.
Připojení Fakulty strojní ČVUT k Univerzitnímu centru v roce 2020 zásadně posílilo propojení akademické sféry a průmyslu. V minulosti nebyly pobočky Fakulty strojní ČVUT příliš úspěšné, často fungovaly spíše jako externí výuková pracoviště bez účinného dopadu na průmyslovou praxi. Také proto připojení k Univerzitnímu centru ze začátku provázela počáteční skepse až nedůvěra. Nově vytvořené Univerzitní centrum však tento trend výrazně změnilo. Přistoupení Fakulty strojní ČVUT k Univerzitnímu centru mělo i logický význam, protože právě odborníci s ryze technickým strojním vzděláním jsou pro moderní chemické provozy nezbytní stejně jako špičkoví chemici. Do studijních programů v Univerzitním centru byly připraveny nové předměty, např. Základy stavby procesních aparátů a zařízení, Procesní aparáty a zařízení nebo Projektování a provoz výrobních linek. Zároveň studenti navazujícího magisterského programu Procesní inženýrství na ČVUT mají nyní možnost za podpory Nadace ORLEN Unipetrol absolvovat vícedenní odbornou praxi v Tréninkovém centru, kde nejenže pracují s reálnými poloprovozními zařízeními, ale také se učí řídit plně průmyslové technologie v prostředí virtuální reality. Praktická cvičení jsou doplněná tréninkem provozně-údržbových úkonů nebo požárně-bezpečnostních postupů za asistence jednotky hasičského záchranného sboru. Tento unikátní zážitkový přístup k výuce jim poskytuje praktické zkušenosti, rozšiřuje měkké dovednosti a zvyšuje jejich motivaci i připravenost pro budoucí kariéru. Odborná praxe tak propojuje teoretické principy základního studia s postupy využívanými v průmyslové praxi, mezi nimiž často existuje obtížně překročitelná propast. Univerzitní centrum hraje klíčovou roli nejen ve vzdělávání, ale také ve využití tvůrčího propojení průmyslové a akademické sféry. Spolupráce mezi Fakultou strojní ČVUT, ORLEN Unipetrol a VŠCHT v Praze vytváří jedinečnou platformu pro vývoj nových zařízení a technologických celků, stejně jako pro optimalizaci stávajících průmyslových provozů. Univerzitní centrum tak slouží jako katalyzátor pro kreativní a odborné aktivity, které přinášejí výhody jak pro studenty, tak pro průmyslové partnery.
VŠCHT: Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol
Ke změnám docházelo i v samotné výuce, kde se studentům do studijního plánu přidávají exkurze a praxe hlavně v bakalářském studiu a nová forma výuky – workshopy v navazující části inženýrského studia. Workshopy vedou nejuznávanější specialisté a ředitelé jednotek ve společnosti Unipetrol, kteří si v průběhu existence Univerzitního centra uvědomili, že toto je ten nejsprávnější způsob ovlivnění přístupu studentů ke studiu. Princip workshopů je akademické vzdělání odborných předmětů obohatit o praktickou část a nejnovější poznatky z provozu. Workshopy nejsou určeny pouze pro studenty z Litvínova, ale i pro studenty z VŠCHT Praha a ČVUT, kteří mají o tyto předměty zájem. Ve velké míře jsou tak využíváni nejen kmenoví, ale i externí zaměstnanci společnosti ORLEN Unipetrol.
Významným mezníkem pro Univerzitní centrum se stalo otevření kolejí na Meziboří za přispění ORLEN Unipetrol, UniCRE a samozřejmě VŠCHT, protože provoz kolejí opravdu není levná záležitost. Nicméně pro Univerzitní centrum velmi významný počin, který přivedl do Záluží studenty například z Ostravy, Sokolova, Tachova nebo Karlových Varů. Koleje nejsou využívány pouze našimi studenty, ale i doktorandy, kteří pracují v ORLEN UniCRE. Umožňují, aby na praxi v průběhu akademického roku mohli přijet studenti z Bratislavy, z ČVUT Praha, ale i studenti z VŠCHT Praha, kteří přijíždějí na několikadenní exkurze a praxe.
Řada pražských kritiků poukazovala u Univerzitního centra na absenci tradičního kulturního a sportovního studentského prostředí v Praze. Na druhé straně relativně menší kolektiv studentů umožňoval vytvoření pevného přátelského společenství. Jejich aktivity zahrnovaly např. návštěvy divadel, sportovních událostí, organizace veletrhů vzdělávání, popularizace chemie v ústeckém regionu.
S rozvojem Univerzitního centra se rozšířila intenzivní spolupráce se středními školami v regionu (např. EDUCHEM, SCHOLA HUMANITAS….) i mimo region (např. Praha – PORG, Masarykova střední škola chemická – „Křemencárna“, Gymnázium MENZA, Gymnázium Sokolov, Gymnázium Sedlčany). Studenti Univerzitního centra se sami stávají mentory při exkurzích v Tréninkovém centru spol. ORLEN Unipetrol a vrcholem odborné spolupráce se stává Studentská vědecká konference pro střední školy po vzoru stejného konceptu „soutěže“ na VŠCHT Praha. Studenti regionálních středních škol prezentují své práce spolu se studenty prestižních středních škol z celé republiky. Vše s cílem ukázat, že i studenti Ústeckého kraje mohou svými schopnostmi konkurovat např. pražským SŠ. Studenti se také zapojují v případě potřeby i do odborné práce nejen v letních měsících, kde dokážou ve vyšších ročnících zastat odborné pozice v různých chemických projektech.
Mimo odborné činnosti v areálu se studenti zúčastňují i popularizace chemie. Právě v této činnosti se stávají partnery pro Nadaci ORLEN Unipetrol, která využívá jejich dovedností jak při Báječném dnu s chemií, ale i dalších propagačních akcích, kde studenti nejen propagují studium v Litvínově, ale ukazují převážně dětem kouzlo a krásu chemie. S rozšiřováním svých dovedností se samozřejmě spolu s Nadací a společností ORLEN Unipetrol dostáváme k rozšíření našich společných aktivit i na základní školy v Mostě a v Litvínově. Vrcholem je tzv. tandemová výuka, kdy student vyššího ročníku dochází 2x za měsíc na základní školu, kde se stává součástí výuky žáků a svými nápady se snaží probudit v žácích zálibu v tomto neoblíbeném předmětu. Důkazem toho, že vzdělávací a popularizační programy se netýkají pouze úzké skupinky studentů, je například několikadenní CHEMSHOW, kterou pořádá město Most a studenti Univerzitního centra pro 8. třídy všech základních škol na Mostecku. Důvěrou společnosti ORLEN Unipetrol a Nadace ORLEN Unipetrol bylo letos přizvání na Olympijský festival u jezera Most, kde díky úzké a ojedinělé spolupráci s průmyslem mohli naši studenti zaujmout nejen děti, ale i dospělé svými ukázkami zábavné chemie. Velmi důle žitou roli v rozvoji studentů, jak profesním, tak společenském, má Nadace ORLEN Unipetrol. Spolupráce je vzájemná a studenti utváří jednu tvář Nadace a Nadace zase pomáhá studentům se soustředit hlavně na vzdělávání a osobnostní rozvoj. Studentům přispívá formou stipendií, pomáhá či spíše zcela financuje ty nejlepší, aby se mohli zúčastnit opravdu významných odborných konferencí po celém světě s ohledem na profesní zaměření. Nadace se studenty Univerzitního centra jsou organizátoři vzdělávacích a popularizačních akcí, např. soutěží „Kouzelná chemie“ pro mateřské a základní školy.
Zárukou kvalitního vzdělávání a rozvoje Univerzitního centra jsou učitelé z VŠCHT Praha, ČVUT a ORLEN Unipetrolu. Někteří jsou pro studenty opravdu nezapomenutelní, např. doc. Smrčková (anorganická chemie), Ing. Veselý (matematika, i tak těžký předmět v jeho podání dokázal být velmi zábavný), doc. Lederer (petrochemie), prof. Rauch (i biochemii mohou technologové milovat) a mnozí další. A právě i jejich zásluhou se řada studentů stala velmi významnými odborníky ve své profesi. Jen namátkově Milan Brejchal – nynější ředitel sokolovské chemičky Synthomer, Michal Zbuzek – již ve velmi mladém věku ředitel Úseku rozvoje technologie a efektivity ORLEN Unipetrol, Adam Karaba – úspěšný pedagog a výzkumník na VŠCHT Praha, a spousta dalších, kteří zastávají manažerské funkce ve významných průmyslových společnostech nebo působí jako významní výzkumníci a asistenti na vysokých školách. Je určitě velmi pozitivní, že většina absolventů (až 90 %) zůstává pracovat v oboru, který v Litvínově vystudovali. A co je ještě lepší, většina zůstává v regionu nebo se do něj pracovně vrací.
Současnost a budoucnost Univerzitního centra
V roce 2020 bylo zřejmé, že se musí nabídka studijních programů v centru změnit. Zajistit řádnou výuku pro všechny předměty různých studijních programů bylo stále obtížnější, nabízené programy byly shodné s těmi, které se vyučovaly v Praze a často bylo nutné vyučovat předměty jak v Praze, tak v Litvínově. Základní a specializační laboratoře probíhaly pouze v Praze. Po vzájemné dohodě mezi VŠCHT Praha, ORLEN Unipetrol a FS ČVUT bylo rozhodnuto, že bude společně připraven specifický studijní program pouze pro Centrum v Litvínově a ostatní studijní programy se zde dále nabízet nebudou.
Celý proces přípravy nového studijního programu sice časově zabrzdila pandemie covidu-19, ale urychlila/zlegalizovala možnost využívat nové způsoby vzdělávání v prezenční formě výuky, např. videopřenosy nebo on-line vzdělávání. Také byla využita možnost financování z evropských projektů, konkrétně Národní plán obnovy pro oblast vysokých škol (NPO). Již od začátku přípravy jsme se zaměřili na přípravu profesních studijních programů, kde je výrazně posílena praxe v podniku. Protože z dřívějších zkušeností se neosvědčilo výrazně ubírat teoretické znalosti (možnost omezení pokračování v navazujícím studiu), byl zvolen klasický společný základ pro programy určené pro oblast vzdělávání Chemie a k nim byly přidány požadované praktické zkušenosti a další předměty pro rozvoj absolventů orientovaných na průmyslovou chemii. Vznikly tak dva profesní studijní programy, bakalářský Průmyslová chemie a navazující magisterský Inženýr chemických technologií. Z navazujícího magisterského programu mohou studenti bez omezení pokračovat v doktorském studiu. Absolventi získají kompetence inženýrských pracovníků v chemickém průmyslu, budou připraveni reagovat na nové výzvy, jako je dekarbonizace, vodíková ekonomika, oběhové hospodářství, udržitelnost, bezpečnost výrob atd.
VŠCHT: Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol
Akreditaci programů zaštítila FCHT, ostatní fakulty se podílejí na výuce a mohou vypisovat závěrečné práce. Také se uvažovalo o specializaci zaměřené na potravinářskou technologii, ale finálně počkáme, až bude vhodný silný průmyslový partner pro zajištění praxí a nové programy se ustálí. Akreditace programů byla úspěšně dokončena na začátku prosince 2022 a v září 2023 nastoupili první studenti.
Nové studijní programy jsou jedinečné přímou vazbou na odborníky z praxe, kteří se přímo do výuky zapojují již od prvního ročníku. Díky obětavosti a podpoře zaměstnanců ORLEN Unipetrol a ORLEN UniCRE studenti získávají zkušenosti a dovednosti nejen z chemických technologií, ale také z výzkumu a laboratoří. V České republice nejsou podobné studijní programy vůbec nabízeny. Ve výuce studentů používáme různé výukové metody od klasické přímé výuky přes odborné workshopy, vzdálené vzdělávání, projekty až po zážitkovou výuku v Tréninkovém centru ORLEN Unipetrol. Univerzitní centrum se také rozvíjelo po technické stránce, především v oblasti výpočetní techniky, přímého multimediálního propojení s Prahou nebo využití procesních simulačních programů díky finančnímu přispění z projektu NPO a Nadace ORLEN Unipetrol.
V souvislosti s plánováním výstavby modulárních jaderných reaktorů v ústeckém regionu vyvstane potřeba zajištění včasného a dostatečného množství vzdělaného technologického, bezpečnostního i environmentálně připraveného personálu. Jaderná energetika, spojená např. s průmyslovou výrobou vodíku, je proto i aktuální výzva a šance pro VŠCHT Praha, ČVUT a ORLEN Unipetrol, zvláště když již dnes nabízí např. VUT Brno studijní program Jaderná energetika nebo ZČU Plzeň Management jaderného inženýrství.
Popřát Univerzitnímu centru VŠCHT Litvínov-FS ČVUT-ORLEN Unipetrol do dalších let dostatek studentů se zájmem o studující obor a práci v něm, přízeň odborníků, kteří byli vždycky Univerzitnímu centru nakloněni a svými znalostmi, elánem a vírou v regionální vzdělávání (např. prof. Bělohlav, prof. Herink, doc. Lederer, doc. Brožek, prof. Rauch, prof. Pospíšil, doc. Blažek) pomohli a pomáhají rozvíjet průmyslový obor, který je tak ojedinělým propojením VŠ a průmyslu. Ale tím nejdůležitějším je přesvědčit studenty, že v chemii je budoucnost. Že jsou tu lidé, kteří jim nechtějí život komplikovat, ale naopak ukázat a předat jim zkušenosti, které oni sami během svého, profesně velmi plodného, období nasbírali, a povzbudit je k získávání nových poznatků a vědomostí, které potom dokážou ve své profesi uplatnit a ukázat, že absolvent Univerzitního centra VŠCHT Litvínov-FS ČVUT-ORLEN Unipetrol je absolventem velmi kvalitním, o kterého se zaměstnavatelé budou prát. A zároveň se stanou těmi, kteří dále budou ochotni se věnovat dalším generacím, ve kterých pro změnu zase oni budou probouzet zájem o chemii.
Epilog rektora VŠCHT Praha Milana Pospíšila
Rád bych poděkoval fakultám, že přijaly Univerzitní centrum za organickou součást naší vysoké školy, která rozšiřuje portfolio nabídky pro zájemce o studium technologických oborů, významných z hlediska fungování chemického průmyslu v naší zemi. Naše vysoká škola takto zcela logicky a efektivně naplňuje vizi MŠMT na posílení výuky studijních programů zaměřených na spolupráci s praxí. Realizace vysokoškolské výuky ve všech třech stupních (bakalář – magistr – doktorand) přímo v centru nejvýznamnějšího petrochemického komplexu v ČR je ojedinělá i v evropském měřítku a je oceňována nejen ze strany Svazu chemického průmyslu, ale i ze strany státní a veřejné správy ministerstev. Samozřejmě patří dík i všem učitelům z VŠCHT Praha, zaměstnancům Unipetrolu a UniCRE, kteří obětavě zajišťují kvalitní výuku v Litvínově, ať již věnují čas dojíždění z Dejvic, nebo se studentům věnují nad rámec svých pracovních povinností v chemické výrobě nebo výzkumu. Univerzitnímu centru přeji jen samé pro chemii zapálené studenty.
Epilog personálního ředitele ORLEN Unipetrolu Michała Chmiela
Univerzitní centrum ORLEN Unipetrolu významně přispívá k rozvoji personální politiky naší skupiny spojením akademického prostředí s praktickými zkušenostmi z pohybu v provozu největšího chemického areálu v České republice. Děkujeme VŠCHT Praha a ČVUT za jejich klíčový podíl na realizaci tohoto centra, které může být inspirací pro univerzity v Polsku. Tato spolupráce nám umožňuje vychovávat kvalifikované odborníky, kteří jsou připraveni čelit výzvám moderního chemického průmyslu.
Na přípravě článku se primárně podíleli: Zdeňka Pelešková, Věra Dvořáčková, Tomáš Herink, Milan Jahoda, Vojtěch Bělohlav, Jan Roda, Zdeněk Bělohlav.
Redakce si navzdory přání profesora Zdeňka Bělohlava vyhrazuje právo poděkovat především jemu, protože bez jeho mimořádného nasazení by tento článek nikdy nevznikl.