Světový den boje proti rakovině

- Foto: Shimadzu: Enrico Davoli (Mario Negri Institute for Pharmacological Research in Milan, Italy) se systémem PESI-MS (nástroj pouze pro výzkum (RUO))
- Video: Shimadzu Medical: Shimadzu Healthcare R&D Center / KYOLABS
Na toto nádorové onemocnění ročně v Česku umírá přibližně 30 000 lidí a jedná se tím o druhou nejčastější příčinu úmrtí ihned po kardiovaskulárnách příčinách. Bohužel nepředpokládá se, že by počet lidí s rakovinou nějakým způsobem klesal – spíše naopak. Hlavní roli v tom hraje stárnutí populace, ale i rizikové faktory jako nedostatek pohybu, obezita či kouření.
Česko si ve světě udržuje vysoké příčky v boji proti rakovině hlavně díky vysoké kvalitě léčby v síti komplexních onkologických center a nebo pomocí vědy a výzkumu s velmi vysokou úrovní. Hlavně čeští vědci zaznamenávají v poslední době ohromné úspěchy. V tuto chvíli je ovšem jasné, že stárnutí populace je nezadržitelný jev, a proto je nezbytné dbát na včasnou diagnostiku tohoto zrádného onemocnění.
Shimadzu: Enrico Davoli (Mario Negri Institute for Pharmacological Research in Milan, Italy) se systémem PESI-MS (nástroj pouze pro výzkum (RUO))
Diagnostika nádorového onemocnění je mnohdy velmi svízelná. Pacient většinou přichází s nespecifickými problémy. Cennou informaci lékařům jistě poskytuje biochemické vyšetření. Pro pátrání po nádoru se však nejčastěji používají zobrazovací metody – CT, magnetická rezonance, ultrazvuk, rentgen, PET a další.
Shimadzu se snaží jít v boji s rakovinou příkladem. Jakožto výrobce přístrojové techniky jak biochemických instrumentace (kapalinová chromatografie ve spojení s hmotnostní detekcí, MALDI a další), tak i zobrazovací techniky (celá škála přístrojů od rentgenu po specializované PET systémy), vybudovalo s pomocí několika dalších institucí po celém světě několik specializovaných onkologických výzkumných center.
Shimadzu: PESI-MS s umělou inteligencí (AI) *Pouze pro výzkum. Není určeno pro diagnostické postupy.. Není určeno pro diagnostické postupy
My se však více zaměříme na aplikace z oblasti hmotnostní spektrometrie. Prohlédněte si několik zajímavých aplikací souvisejících s diagnostikou nebo léčbou rakoviny dostupných v 👉 knihovně LabRulezLCMS:
MALDI-nanochip based Screening of Exosomal Biomarkers: Application to Cancer Diagnostics (Postery | 2020)
Simultaneous Analysis of Tyrosine Kinase Inhibitors in Human Blood Plasma with LC/MS/MS (Aplikace | 2017)
ASMS 2021: Identification of proteins and lipids found in varying abundances in pre-and post-operative cancer patients using a MALDI-TOF-MSMS approach (Postery | 2021)
MALDI-MS Protein Profiling of Chemoresistance in Extracellular Vesicles of Cancer Cells (Aplikace | 2019)
Ultra Fast Analysis of Amino Acids in Cultured Cell Extracts Using UHPLC/MS/MS (Postery | 2012)
LCMS Bioanalysis of Antibody Drugs Using Fab-Selective Proteolysis nSMOL - Part 3 - Nivolumab analysis - (Aplikace | 2017)
ASMS 2021: Targeted LC-MS/MS profiling for the identification of the key enzymes involved in lysophosphatidic acid metabolism (Postery | 2021)
Fully automated LC-MS/MS method to assess DPD deficiency in Cancer treatment with 5-FU (Postery | 2020)
Monitoring of embryonic stem cell differentiation trajectories by intact cell mass spectrometry (Postery | 2020)
Study of Effective Parameters for Separation of Isomers of Fluorescent Substance by Supercritical Fluid Chromatography (Aplikace | 2021)
Direct Determination of Plasma Free Amino Acids by Combined MRM-SIM Method on LC/MS/MS (Aplikace | 2016)
Ethanol-induced metabolomic differences in mice using HRAM Q-TOF analysis (Postery | 2019)
