LCMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
ÚOCHB AV ČR je přední mezinárodně uznávaná vědecká instituce, jejímž hlavním posláním je základní výzkum v oblasti chemické biologie a medicinální chemie, organické a materiálové chemie, chemie přírodních látek, biochemie a molekulární biologie, fyzikální chemie, teoretické chemie a analytické chemie.
Tagy
Článek
Video
Věda a výzkum
LinkedIn Logo

Čeští vědci poprvé pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje na atomu

St, 15.12.2021
| Originální článek z: ÚOChB
Pozorování subatomární struktury bylo až dosud mimo rozlišovací schopnosti přímých zobrazovacích metod a zdálo se, že to tak i zůstane.
Video placeholder

ÚOCHB/Tomáš Belloň: Čeští vědci poprvé pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje na atomu

Čeští vědci však nyní představili metodu, s jejíž pomocí jako první na světě pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje kolem atomu halogenu a byli tak schopni potvrdit existenci jevu, který byl teoreticky předpovězen, ale nebyl přímo pozorován. Tento průlomový objev, srovnatelný s prvním pozorováním černé díry, usnadní pochopení chemických reakcí a interakcí mezi jednotlivými atomy a molekulami a otevírá cestu ke zdokonalení materiálových a strukturních vlastností různých fyzikálních, biologických či chemických systémů. Objev byl publikován v časopisu Science.

ÚOCHB/Tomáš Belloň: Srovnání teoretické předpovědi nerovnoměrného rozložení elektronového náboje na halogenovém atomu bromu a výsledků experimentuÚOCHB/Tomáš Belloň: Srovnání teoretické předpovědi nerovnoměrného rozložení elektronového náboje na halogenovém atomu bromu a výsledků experimentu

V rámci rozsáhlé interdisciplinární spolupráce se vědcům z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) při Univerzitě Palackého, Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ), Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a centra IT4Inovations při VŠB-Technické univerzitě Ostrava podařilo dramaticky zvětšit rozlišovací schopnost rastrovací mikroskopie, která před několika lety umožnila lidstvu zobrazovat jednotlivé atomy, a dostali se z úrovně atomů až na subatomární jevy. Byli tak schopni poprvé přímo pozorovat nesymetrické rozložení elektronové hustoty na jednotlivých atomech halogenových prvků, tzv. sigma-díry. Tím definitivně potvrdili její existenci, která sice byla teoreticky předpovězena před 30 lety, ale její přímé pozorování bylo dlouho nenaplněnou výzvou.

„Potvrzení existence teoreticky předpovězených sigma-děr je podobná situace jako pozorování černých děr, jejichž existence byla předpovězena v roce 1915 obecnou teorií relativity, ale které se podařilo poprvé spatřit teprve před dvěma lety. Z tohoto pohledu zobrazení sigma-díry s jistou nadsázkou představuje podobný milník na atomární úrovni,“ vysvětluje Pavel Jelínek z FZÚ a CATRIN, přední odborník na teoretické a experimentální studium fyzikálních a chemických vlastností molekulárních struktur na povrchu pevných látek.

Na existenci jevu zvaného sigma-díra dosud nepřímo ukazovaly rentgenové struktury krystalů s halogenovou vazbou, které odhalily překvapivou skutečnost, že chemicky vázané atomy halogenů jedné molekuly a atomů dusíku či kyslíku druhé molekuly, které by se měly odpuzovat, se nacházejí v těsné blízkosti, a tudíž se přitahují. Toto pozorování bylo v jasném rozporu s předpokladem, že tyto atomy nesou homogenní záporný náboj a díky elektrostatické síle se odpuzují.

ÚOCHB/FZU/DRAWetc: Schematický obrázek znázorňující princip experimentu umožňujícího vizualizaci sigma-díry na atomu bromu (Br) v molekule pomocí speciálně upraveného hrotu rastrovacího mikroskopu. Nahoře: Schematické znázornění hrotu rastrovacího mikroskopu zakončeného právě jedním atomem xenonu (Xe). Uprostřed: Experimentální obrázek sigma-díry zachycený pomocí rastrovacího mikroskopu využívajícího princip Kelvinovy sondy. Dole: Mapa elektrostatického potenciálu zobrazující sigma-díru (nerovnoměrné rozložení atomárního náboje na halogenovém atomu bromu), která je tvořena kladně nabitým nábojem na vrcholu atomu (modrá koruna) obklopeným záporným elektronovým oblakem (červené pole).ÚOCHB/FZU/DRAWetc: Schematický obrázek znázorňující princip experimentu umožňujícího vizualizaci sigma-díry na atomu bromu (Br) v molekule pomocí speciálně upraveného hrotu rastrovacího mikroskopu. Nahoře: Schematické znázornění hrotu rastrovacího mikroskopu zakončeného právě jedním atomem xenonu (Xe). Uprostřed: Experimentální obrázek sigma-díry zachycený pomocí rastrovacího mikroskopu využívajícího princip Kelvinovy sondy. Dole: Mapa elektrostatického potenciálu zobrazující sigma-díru (nerovnoměrné rozložení atomárního náboje na halogenovém atomu bromu), která je tvořena kladně nabitým nábojem na vrcholu atomu (modrá koruna) obklopeným záporným elektronovým oblakem (červené pole).

Proto se vědci rozhodli prozkoumat subatomární strukturu halogenu pomocí Kelvinovy sondy silové mikroskopie. Nejprve vypracovali teorii popisující mechanismus atomárního rozlišení Kelvinovy sondy, která jim umožnila optimalizovat experimentální podmínky pro zobrazení sigma-díry. Následná kombinace experimentálních měření a pokročilých kvantově-chemických postupů vedla k průlomovému počinu - první experimentální vizualizaci nerovnoměrného rozložení elektronové hustoty, tedy sigma-díry, a definitivnímu potvrzení konceptu halogenových vazeb.

„Citlivost rastrovací mikroskopie jsme zvýšili funkcionalizací hrotu sondy atomem xenonu. Díky tomu jsme dokázali zobrazit nerovnoměrné rozložení elektronové hustoty atomu bromu v molekule bromovaného tetrafenyl metanu, tedy sigma-díru v reálném prostoru, a potvrdit teoretické předpovědi,“ říká Bruno de la Torre z CATRIN a FZÚ. Když poprvé sigma-díru spatřil, byl prý skeptický.

„Nemohl jsem uvěřit, že jsme překonali hranici rozlišovací schopnosti mikroskopů až na subatomární úroveň. Pak jsem ale pocítil hrdost, že jsme posunuli limity experimentu, ale také uspokojení nad tím, že se otevřela možnost dalším badatelům jít dál a použít naše poznatky k objevování nových jevů na atomární a subatomární úrovni,“ doplnil.

Možnost zobrazení nerovnoměrného rozložení elektronové hustoty na jednotlivých atomech podle vědců mimo jiné umožní lépe pochopit reaktivitu jednotlivých molekul a důvod uspořádaní různých molekulárních struktur. „Lze se tedy domnívat, že zobrazení se subatomárním rozlišením bude mít dopad na různé vědní obory včetně chemie, fyziky a biologie,“ uvádí Jelínek.

„Nekovalentními interakcemi se zabývám celý život a je pro mě zadostiučiněním, že nyní můžeme pozorovat to, co jsme dosud ‚viděli‘ jen v teorii, a že experimentální měření naprosto přesně potvrzují naše teoretické předpovědi existence a tvaru sigma-díry. To nám dále umožní lépe pochopit tyto interakce a interpretovat je,“ říká výpočetní chemik Pavel Hobza z ÚOCHB, který pokročilé kvantově-chemické výpočty prováděl na superpočítačích v ostravském centru IT4Inovations.

„Ukazuje se, že halogenové vazby a obecně nekovalentní interakce hrají dominantní roli nejen v biologii, ale i v materiálových vědách. O to je naše současná práce v Science důležitější,“ dodává Hobza.

Charakteristický tvar sigma-díry tvoří kladně nabitá koruna obklopená pásem záporné elektronové hustoty. Toto nehomogenní rozložení náboje vede ke vzniku halogenové vazby, která hraje klíčovou roli mimo jiné v supramolekulární chemii, včetně inženýrství molekulárních krystalů, a v biologických systémech.

Přesná znalost rozložení elektronového náboje na atomech je nutná k pochopení interakcí mezi jednotlivými atomy a molekulami včetně chemických reakcí. Nová zobrazovací metoda tak otevírá cestu ke zdokonalení materiálových a strukturních vlastností řady fyzikálních, biologických či chemických systémů, které ovlivňují každodenní život.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
LinkedIn Logo
 

Mohlo by Vás zajímat

Enhancing the efficiency and effectiveness of halogen and sulfur monitoring in challenging environmental and industrial samples

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie, Příprava vzorků
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí, Průmysl a chemie

Assessing the Purity of an Antisense Oligonucleotide Sample by LC/MS

Aplikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

PFAS Analysis Without Compromise

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
Spotřební materiál, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Chiral Amino Acid Analysis Using a Single Quadrupole Mass Spectrometer

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Proteomika

Harness the Power of Pro - Advance your lab with the performance and intelligence of next-generation LC-mass detection - Agilent InfinityLab Pro iQ Series

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza, Potraviny a zemědělství, Životní prostředí, Materiálová analýza
 

Podobné články

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy
Video | Popularizace

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijala Jana Škerlová ze skupiny Strukturní biologie Pavlíny Maloy Řezáčové z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Nová studie odhaluje schopnost textilií pohlcovat a vypouštět škodlivé chemikálie
Vědecký článek | Věda a výzkum

Nová studie odhaluje schopnost textilií pohlcovat a vypouštět škodlivé chemikálie

Výzkum RECETOXu ukazuje, jak různé tkaniny absorbují a uvolňují aromatické aminy, látky spojované s rakovinou a dalšími zdravotními riziky.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění
Věda a výzkum | Osobnosti

GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění

Lehké, flexibilní a účinné – takové mají být nové materiály pro elektromagnetické stínění, na kterých pracuje doktorka Filipa Oliveira v projektu podpořeném GAČR.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM
Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM

Přijměte pozvání na webinář společnosti ANAMET ve spolupráci s nanoFCM, kde budou představeny možnosti přístroje NANOAnalyzer včetně aplikačních ukázek na nejrůznějších typech částic.
ANAMET
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Enhancing the efficiency and effectiveness of halogen and sulfur monitoring in challenging environmental and industrial samples

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie, Příprava vzorků
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí, Průmysl a chemie

Assessing the Purity of an Antisense Oligonucleotide Sample by LC/MS

Aplikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

PFAS Analysis Without Compromise

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
Spotřební materiál, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Chiral Amino Acid Analysis Using a Single Quadrupole Mass Spectrometer

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Proteomika

Harness the Power of Pro - Advance your lab with the performance and intelligence of next-generation LC-mass detection - Agilent InfinityLab Pro iQ Series

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza, Potraviny a zemědělství, Životní prostředí, Materiálová analýza
 

Podobné články

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy
Video | Popularizace

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijala Jana Škerlová ze skupiny Strukturní biologie Pavlíny Maloy Řezáčové z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Nová studie odhaluje schopnost textilií pohlcovat a vypouštět škodlivé chemikálie
Vědecký článek | Věda a výzkum

Nová studie odhaluje schopnost textilií pohlcovat a vypouštět škodlivé chemikálie

Výzkum RECETOXu ukazuje, jak různé tkaniny absorbují a uvolňují aromatické aminy, látky spojované s rakovinou a dalšími zdravotními riziky.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění
Věda a výzkum | Osobnosti

GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění

Lehké, flexibilní a účinné – takové mají být nové materiály pro elektromagnetické stínění, na kterých pracuje doktorka Filipa Oliveira v projektu podpořeném GAČR.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM
Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM

Přijměte pozvání na webinář společnosti ANAMET ve spolupráci s nanoFCM, kde budou představeny možnosti přístroje NANOAnalyzer včetně aplikačních ukázek na nejrůznějších typech částic.
ANAMET
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Enhancing the efficiency and effectiveness of halogen and sulfur monitoring in challenging environmental and industrial samples

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie, Příprava vzorků
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí, Průmysl a chemie

Assessing the Purity of an Antisense Oligonucleotide Sample by LC/MS

Aplikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

PFAS Analysis Without Compromise

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
Spotřební materiál, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Chiral Amino Acid Analysis Using a Single Quadrupole Mass Spectrometer

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Proteomika

Harness the Power of Pro - Advance your lab with the performance and intelligence of next-generation LC-mass detection - Agilent InfinityLab Pro iQ Series

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza, Potraviny a zemědělství, Životní prostředí, Materiálová analýza
 

Podobné články

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy
Video | Popularizace

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijala Jana Škerlová ze skupiny Strukturní biologie Pavlíny Maloy Řezáčové z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Nová studie odhaluje schopnost textilií pohlcovat a vypouštět škodlivé chemikálie
Vědecký článek | Věda a výzkum

Nová studie odhaluje schopnost textilií pohlcovat a vypouštět škodlivé chemikálie

Výzkum RECETOXu ukazuje, jak různé tkaniny absorbují a uvolňují aromatické aminy, látky spojované s rakovinou a dalšími zdravotními riziky.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění
Věda a výzkum | Osobnosti

GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění

Lehké, flexibilní a účinné – takové mají být nové materiály pro elektromagnetické stínění, na kterých pracuje doktorka Filipa Oliveira v projektu podpořeném GAČR.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM
Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM

Přijměte pozvání na webinář společnosti ANAMET ve spolupráci s nanoFCM, kde budou představeny možnosti přístroje NANOAnalyzer včetně aplikačních ukázek na nejrůznějších typech částic.
ANAMET
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Enhancing the efficiency and effectiveness of halogen and sulfur monitoring in challenging environmental and industrial samples

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie, Příprava vzorků
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí, Průmysl a chemie

Assessing the Purity of an Antisense Oligonucleotide Sample by LC/MS

Aplikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

PFAS Analysis Without Compromise

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
Spotřební materiál, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Chiral Amino Acid Analysis Using a Single Quadrupole Mass Spectrometer

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Proteomika

Harness the Power of Pro - Advance your lab with the performance and intelligence of next-generation LC-mass detection - Agilent InfinityLab Pro iQ Series

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza, Potraviny a zemědělství, Životní prostředí, Materiálová analýza
 

Podobné články

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy
Video | Popularizace

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijala Jana Škerlová ze skupiny Strukturní biologie Pavlíny Maloy Řezáčové z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Nová studie odhaluje schopnost textilií pohlcovat a vypouštět škodlivé chemikálie
Vědecký článek | Věda a výzkum

Nová studie odhaluje schopnost textilií pohlcovat a vypouštět škodlivé chemikálie

Výzkum RECETOXu ukazuje, jak různé tkaniny absorbují a uvolňují aromatické aminy, látky spojované s rakovinou a dalšími zdravotními riziky.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění
Věda a výzkum | Osobnosti

GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění

Lehké, flexibilní a účinné – takové mají být nové materiály pro elektromagnetické stínění, na kterých pracuje doktorka Filipa Oliveira v projektu podpořeném GAČR.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM
Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM

Přijměte pozvání na webinář společnosti ANAMET ve spolupráci s nanoFCM, kde budou představeny možnosti přístroje NANOAnalyzer včetně aplikačních ukázek na nejrůznějších typech částic.
ANAMET
tag
share
more
Další projekty
GCMS
ICPMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.