Moderní HPLC separace v teorii a praxi I a II
Česká chromatografická škola: Moderní HPLC separace v teorii a praxi I a II
Kolegové a přátelé, již brzy se dočkáte druhého, revidovaného vydání knihy "Moderní HPLC separace v teorii a praxi I a II".
Křest knihy bude na 8. ročníku odborné konference Česká chromatografická škola - HPLC 2021, která se uskuteční 13.-16.6. 2021 ve Vinařství u Kapličky v Zaječí.
Moderní HPLC separace v teorii a praxi I a II
Kapalinovou chromatografii dnes v každodenní praxi využívá většina analytických laboratoří. V roce 2013 uplynulo právě 110 let od významného objevu, kdy M. S. Cvet poprvé rozdělil listová barviva na sloupci uhličitanu vápenatého a následně dal technice její jméno - chromatografie. Až o několik desetiletí později se chromatografické techniky staly předmětem zájmu vědců (J. J. van Deemter, J. C. Giddings, A. I. M. Keulemans) a hlubšího bádání. Za důležité objevy v této oblasti byly dokonce uděleny dvě Nobelovy ceny za chemii (1948 – A. W. K. Tiselius; 1952 - A. J. P. Martin a R. M. Synge). Pro nás je chromatografie fascinující metoda, která má mnoho tváří, a která poskytuje velmi zajímavé výsledky, pokud analytik disponuje potřebnými znalostmi a zkušenostmi.
V české literatuře se však některé informace obtížně shánějí, a to nás inspirovalo k vytvoření této odborně-praktické publikace, jejíž vydání v roce 2013 má být zároveň oslavou úspěšnosti separační techniky HPLC.
Rádi bychom Vám popřáli mnoho zdaru při Vašich separacích a velmi nás potěší, pokud naše knížka pomůže při objevování chromatografického světa či při řešení některých chromatografických problémů.
Obsah knihy
První díl učebnice je rozčleněn do 5 hlavních kapitol, které jsou zaměřeny na teoretické aspekty HPLC a vzájemně se tematicky prolínají. V této části se autoři zabývají základními pojmy chromatografické separace, instrumentací v HPLC, chromatografickými separačními módy, stacionárními fázemi a současnými trendy v HPLC. Uvedené kapitoly přinášejí podrobnou a zároveň velmi názorně zpracovanou tématiku vhodnou jak pro vysokoškolské studenty, tak pro čtenáře bez hlubšího vzdělání v tomto oboru.
- ZÁKLADNÍ POJMY CHROMATOGRAFICKÉ SEPARACE
- INSTRUMENTACE V HPLC
- STACIONÁRNÍ FÁZE
- CHROMATOGRAFICKÉ SYSTÉMY
- SOUČASNÉ TRENDY V KAPALINOVÉ CHROMATOGRAFII
Druhý díl se zabývá praktickou částí HPLC, jmenovitě laboratorní praxí v oblasti HPLC, vývojem a optimalizací metody, přípravou vzorku k chromatografické analýze, vyhodnocováním výsledků, validací metod, kvalifikací HPLC systémů a řešením problémů v HPLC. Tato část je zaměřena ryze prakticky a najde uplatnění zejména u čtenářů pracujících v tomto oboru v oblasti průmyslu, farmacie, zemědělství i akademické sféry.
- PRAXE V MODERNÍ HPLC
- VÝVOJ A OPTIMALIZACE METODY
- PŘÍPRAVA VZORKŮ K CHROMATOGRAFICKÉ ANALÝZE
- VYHODNOCOVÁNÍ VÝSLEDKŮ V HPLC
- VALIDACE METOD V HPLC
- KVALIFIKACE HPLC SYSTÉMU
- PROBLÉMY V HPLC (TROUBLESHOOTING)
Detailní obsah jednotlivých kapitol naleznete na webu České Chromatografické školy.
Pokud o knihu máte zájem a ještě jste si ji nezarezervovali, můžete učinit zde.
Děkujeme sponzorům:
- Zentiva k.s.
- PE Systems s.r.o.
- Teva Czech Industries s.r.o.
- Cayman Pharma s.r.o.
- HPST s.r.o.
- ALS Czech Republic s.r.o.
- Shimadzu Handles GmbH
- Quinta Analytica
- Waters Gesellschaft M.b.h.
- INGOS
- Chromservis
- Pragolab