EnviroMail™18 / Po stopách neviditelného: stanovení somatických kolifágů ve vodách
Foto: ALS Czech Republic: EnviroMail™18/Evropa: Ochrana zdrojů pitných vod: Inovativní řešení problematiky výskytu pesticidů v krajině
S ohledem na rostoucí požadavky na kvalitu pitné vody a společenský tlak na opětovné využívání vyčištěných odpadních vod, začaly být somatické kolifágy sledovány jako nové indikátory pro hodnocení efektivity úpravy a čištění vody. Nejen tedy z důvodů legislativních požadavků je monitoring těchto virů zásadní v různých typech vod, a to zejména těch, které jsou určeny pro lidskou spotřebu.
ALS Czech Republic: Obrázek 2: Phi X 174 bakteriofág, ilustrativní obrázek (zdroj TADY).
Úvod
Somatické kolifágy jsou v současné době významným tématem v oblasti kontroly kvality vody, protože vykazují určité morfologické podobnosti s lidskými střevními viry a mohou sloužit jako potenciální indikátorové organismy pro virovou kontaminaci vody. Somatické kolifágy jsou viry, které infikují bakterie (bakteriofágy), jako je Escherichia coli, a jsou proto ideálními indikátory fekální kontaminace vody. Ačkoli somatické kolifágy nejsou pro člověka patogenní, daří se jim ve stejných podmínkách a vykazují velmi podobné chování jako viry, které pro člověka nebezpečné jsou. Tyto patogenní, tzv. střevní viry mohou u člověka způsobit vysoce nepříjemná infekční onemocnění trávicího traktu. Pokud jsou tedy v analyzované vodě detekovány somatické kolifágy, je celkem vysoká pravděpodobnost, že jsou ve vodě přítomny i jiné patogenní viry.
ALS Czech Republic: Obrázek 1 - Plakotvorné jednotky na Petriho misce.
Proč je testování kolifágů důležité?
Somatické kolifágy hrají klíčovou roli jako indikátory kvality vody. Jejich přítomnost ve vodě může signalizovat potenciální rizika pro veřejné zdraví, jako je např. přítomnost střevních virů a bakterií.
Průběžné monitorování somatických kolifágů slouží jako účinný systém včasného varování před fekální kontaminací vodních zdrojů. Pokud jsou ve vzorcích vod zjištěny vyšší hladiny těchto virů, pak takové výsledky vyvolají okamžité šetření situace a případnou intervenci, což samo o sobě napomáhá prevenci nemocí přenášených vodou. Sledování hladin somatických kolifágů je navíc nezbytné pro hodnocení účinnosti procesů úpravy vody, které zahrnují dezinfekci a filtraci, čímž zajišťuje finální kvalitu vody.
Zajištění souladu s regulačními požadavky a normami pro hygienickou kvalitu pitné a teplé vody je dalším kritickým aspektem ochrany veřejného zdraví. Studium somatických kolifágů a jejich chování
v životním prostředí přispívá k epidemiologickému screeningu.
Takový výzkum poskytuje cenné informace o nemocích přenášených vodou a může významnou měrou přispívat k utváření strategií prevence nemocí. Pochopení vzorců a chování somatických kolifágů v různých podmínkách životního prostředí zvyšuje naši schopnost předvídat a efektivně zmírňovat potenciální rizika.
Legislativa
Analýza somatických kolifágů se řídí dle vyhlášky č. 371/2023 Sb., kterou jsou stanoveny hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, která je prováděna v souladu s normami:
- ČSN EN ISO 10705-2: Jakost vod - Průkaz přítomnosti a kvantitativní stanovení bakteriofágů - Část 2: Kvantitativní stanovení somatických kolifágů
- ČSN ISO 10705-3: Kvalita vod - Průkaz přítomnosti a kvantitativní stanovení bakteriofágů - Část 3: Validace metod pro zkoncentrování bakteriofágů z vody
Metodiky stanovení somatických kolifágů
Vzhledem k tomu, že somatické kolifágy jsou viry, provádí se analýza vody zcela odlišným způsobem než stanovení bakteriálních parametrů. Analýza je velmi složitá a skládá se z několika na sebe navazujících kroků, při nichž je nutné dodržet přesný časový rámec a specifické podmínky. Zásadní pro tuto analýzu je správné vzorkování a včasné dodání do laboratoře.
ALS Czech Republic: Tabulka 1: Přehled metod pro stanovení kolifágů.
Nejlepší postup pro odběr vzorků a přepravu
Pro správné provedení analýzy a poskytnutí kvalitních a spolehlivých výsledků našim klientům je nezbytné zajistit:
- Validované matrice: pitná, surová, balená, povrchová, podzemní, technologická a odpadní voda.
- Pro odebrání vzorku použijte správnou vzorkovací nádobu: pro analýzu kolifágů použijte bílou plastovou nádobu o objemu 500 ml, která je fixována thiosíranem sodným (tento roztok neutralizuje chlor z vodovodního potrubí, čímž zabraňuje úhynu živých mikroorganismů a fágů, které jsou citlivé na přítomnost chloru, a tím zabraňuje hlášení falešně negativních výsledků).
- Minimální množství vzorku: 200 ml testovaného vzorku vody.
- Při přepravě vzorku do laboratoře musí být zajištěno dodržení vhodných podmínek: vzorek skladujte a transportujte v rozmezí 4 až 8 °C.
- Analýza musí být započata do TŘÍ DNŮ (Holding Time 72 hodin) od odběru vzorku. Vzorky tedy musí být do laboratoře doručeny nejpozději do čtvrtečního dopoledne v daném týdnu.
Hodnocení analýzy: Stanovení plakotvorných jednotek (jednotka PFU - Plaque Forming Unit)
ALS Czech Republic: (A) Optimální počet plakotvorných jednotek pro počítání a vyhodnocování.
ALS Czech Republic: (B) Hraniční počet plakotvorných jednotek, které lze spočítat a vyhodnotit. Je nutné další ředění vzorku a metoda membránové filtrace tak není pro stanovení somatických kolifágů vhodná.
ALS Czech Republic: (C) Vzorek je příliš kontaminovaný na to, aby bylo možné plakotvorné jednotky spočítat a vyhodnotit. Přerostlé misky se zlikvidují a před další analýzou musí být vzorek naředěn. Metoda membránové filtrace je naprosto nevhodná.
ALS Czech Republic: Pro více INFO kontaktujte naše odborníky.
- Singh S., Pitchers R., Hassard F.: Coliphages as viral indicators of sanitary significance for drinking water. Frontiers in Microbiology (2022), 13.
DOI 10.3389/fmicb.2022.941532 - Zuzakova J., Janak D., Rihova Ambrozova J.: Concentration and enumeration methods of somatic coliphages in water samples. Vodohospodarske technicko-ekonomicke informace (2021), 63 (1), 3-13.
DOI 10.46555/VTEI.2020.11.002 - Jofre J., Lucena F., Blanch A.R., Muniesa M.: Coliphages as model orgasisms in the characterization and management of water resources. Water (2016), 8, 199.
DOI 10.3390/w8050199