LCMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Vědavýzkum.cz
Vědavýzkum.cz
Cílem portálu Vědavýzkum.cz je uveřejňovat relevantní, přehledné a aktuální informace o výzkumu, vývoji a inovacích a navazujících oblastech (ochrana duševního vlastnictví, transfer technologií a znalostí, komercializace, spolupráce s aplikační sférou atd.) pro nejširší cílovou skupinu.
Tagy
Článek
Věda a výzkum
Logo of LinkedIn

Statistická ročenka 2023: Inovativní prostředí - Patenty, high-tech zboží a AI (díl třetí)

Pá, 16.2.2024
| Originální článek z: Vědavýzkum.cz/VL
ČSÚ: Třetí díl přináší soubor dat týkajících se odvětví, jež souvisí s originalitou, konkurenceschopností a inovativností české vědy – zaměří se tak na množství patentů, high-tech zboží a výzkum v oblasti AI.
<ul>
<li><strong>Foto:</strong> LabRulez/AI: Statistická ročenka 2023: Inovativní prostředí - Patenty, high-tech zboží a AI (díl třetí)</li>
</ul>
  • Foto: LabRulez/AI: Statistická ročenka 2023: Inovativní prostředí - Patenty, high-tech zboží a AI (díl třetí)

Český statistický úřad vydal svou každoroční statistickou ročenku, která obsahuje shromážděná data za rok 2022 a v některých oblastech nabízí srovnání s roky předchozími. Přinášíme vybraná data z oblasti vědy, výzkumu a inovací. Třetí díl přináší soubor dat týkajících se odvětví, jež souvisí s originalitou, konkurenceschopností a inovativností české vědy – zaměří se tak na množství patentů, high-tech zboží a výzkum v oblasti AI.

Zde si můžete přečíst první a druhý díl seriálu o aktuální statistické ročence.

Patenty a patentové licence

Český statistický úřad (ČSÚ) sledoval množství patentů a patentových licencí, které u nás byly za posledních několik let uděleny. Jedná se o parametr, jež nám může ukázat, jak je věda v České republice inovativní a originální. Data o množství patentů udělených v ČR porovnává ČSÚ v nové ročence od roku 2000 do roku 2022. Celkem jich bylo v roce 2022 uděleno 5 014 (v roce 2000 to bylo 1 611). Tohle na první pohled velké číslo v sobě nicméně ukrývá 4 662 patentů z EU, které se u nás jen validovaly. Dále je v něm schováno 4 672 patentů, o které u nás žádali zahraniční přihlašovatelé. Z nich nejvíce bylo z Německa a USA (v roce 2022 to bylo 1256, respektive 836 žádostí).

O patent u nás v roce 2022 žádalo 342 tuzemských přihlašovatelů, z toho bylo 161 žádostí od podniků, 94 z vysokých škol a 25 z ústavů Akademie věd ČR. Počet tuzemských žadatelů pomalu rostl mezi lety 2000–2016, od té doby zase klesá: zatímco v roce 2000 u nás bylo českých žadatelů o udělení patentu 268, v roce 2016 to bylo 675. Pouze v době, kdy byl počet žadatelů nejvyšší, se vysoké školy se svými žádostmi přibližovaly podnikovému sektoru, dlouhodobě však podniky vedou nad veřejným sektorem v množství žádostí o patenty.

Patentové licence u nás v roce 2022 udělovalo 86 poskytovatelů, z toho 53 jich bylo z podnikatelského sektoru, 17 z vládního a 15 z vysokoškolského. Přestože se celkový počet poskytovatelů patentových licencí v průběhu let (ČSÚ zde uvádí data od roku 2015) téměř nemění, každý rok je kolem dvaceti poskytovatelů s novou licencí, což znamená, že se jednotliví poskytovatelé patentů v čase proměňují.

Z poskytnutých patentových licencí jsou potom přijímány licenční poplatky: v roce 2022 byl výnos z licenčních poplatků rekordních 3,38 mld., přičemž nejvíce z toho – 3,31 mld. – putovalo vládnímu sektoru, 68 milionů korun bylo pro podnikatelský sektor a 6 milionů pro vysokoškolský. Z toho putovalo jednotlivým sektorům 20 milionů z nově udělených licencí. Proporčně se finanční prostředky pro jednotlivé sektory moc neproměňují, v roce 2022 nicméně výrazně vzrostly peníze za licenční poplatky vládnímu sektoru – téměř o půl miliardy.

Obchod s high-tech zbožím

V rámci statistické ročenky vydává ČSÚ u dat z oblasti vědy a výzkumu také čísla týkající se technologií a high-tech zboží. Ta ukazují, zda se u nás na jedné straně vyrábí moderní zboží s vysokou přidanou hodnotou a na straně druhé, zda se u nás takové zboží nakupuje.

Podle dat ČSÚ na tomto poli zahraniční obchod každý rok roste. V roce 2022 jsme vyvezli high-tech zboží za celkových 486,3 mld korun, dovoz byl za 614,4 mld. korun. Pod high-tech zbožím se zde rozumí především výpočetní technika, telekomunikace, vědecké přístroje, letecká technika, ale také zboží z oblasti farmacie nebo chemie. U většiny těchto produktových skupin tržby za vývoz mírně rostou, nejvýrazněji meziročně vzrostly příjmy z vědeckých přístrojů. Nejvíce zboží ČR vyváží do zemí EU, především do Německa a Nizozemí. Mimo EU jsou to Spojené státy americké a Velká Británie. Nejvíce dovážíme zboží týkající se telekomunikací, a to především z Číny.

Ve zpracovatelském průmyslu se high-tech odvětví v roce 2021 (novější data zatím nejsou k dispozici) věnovalo 3476 subjektů, které zaměstnávaly 62 005 lidí. To je sice o téměř 500 lidí více než v roce předchozím, ale o skoro 6 000 méně, než v roce 2018. Z uvedeného množství subjektů (jejich celkový počet rostl od roku 2010 jen velmi mírně) se jich nejvíce zabývá výrobou počítačů a elektronických součástek (1 333), a také spotřební elektroniky a optických přístrojů (1 065). V závěsu je výroba vědeckých elektronických přístrojů (899), 93 subjektů u nás vyrábí letadla a související zařízení a 86 farmaceutické výrobky. Přestože se posledními dvěma jmenovanými odvětvími zabývá jen malé množství subjektů, zaměstnávají poměrně velké množství lidí: ve farmaceutické výrobě v roce 2022 pracovalo 11 194 lidí, ve výrobě letadel a souvisejících zařízení 7 533 zaměstnanců. Nejvíce pracovníků bylo ve výrobě vědeckých elektronických přístrojů – 16 135.

Přestože počet subjektů i zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu s high-tech zbožím meziročně vzrostl, tržby v roce 2021 klesly oproti předchozímu roku o téměř 18 miliard na 401,7 mld. korun. Stál za tím hlavně pokles tržeb ve výrobě počítačových a elektronických součástek. Naopak v roce 2021 stouply tržby za farmaceutické výrobky – ty mají také spolu s vědeckými elektronickými přístroji největší přidanou hodnotu a také se v těchto oblastech dlouhodobě vydává nejvíce financí na vědu a výzkum.

Co se týče obchodu s high-tech službami, i zde jak import, tak export neustále rostou – vývoz v roce 2022 činil 177,1 mld. korun, u dovozu byl nárust mezi lety 2021 a 2022 nejvyšší od roku 2015 – z 92,1 na 123 mld. korun. Nejvíce vyvážíme i dovážíme počítačové služby a software, a to převážně do/z Německa a do Spojených států.

Službám v high-tech odvětví se v roce 2021 věnovalo 54 018 podnikatelských subjektů, které zaměstnávaly 158 153 lidí. Oba tyto parametry se dlouhodobě zvyšují především zásluhou IT oblasti – v ní v roce 2021 podnikalo 41 554 subjektů zaměstnávajících 101 758 lidí. Činnost v oblasti IT také tvořila v roce 2021 cca polovinu tržeb v high-tech službách, má nejvyšší přidanou hodnotu a vydává nejvíce prostředků na vědu a výzkum. Následuje telekomunikační, informační a audiovizuální činnost.

Výzkum umělé inteligence

Specifickým tématem, kterým se ČSÚ zabýval, byl vývoj a výzkum v oblasti umělé inteligence v rámci České republiky. Tato studie byla podpořená z MŠMT s cílem monitorovat výzkum, který byl mezi lety 2017-2023 u nás realizován, a detailněji tak zmapovat tuzemské poznání na poli AI, které bylo podpořeno státními financemi. U těchto dat tedy chybí meziroční srovnání, nicméně ukazují, že Česká republika a její výzkumné instituce oblast AI rozhodně nezanedbávají.

Ve sledovaném období u nás bylo ze státní kasy 847 podpořených projektů, které se nějak zabývaly umělou inteligencí. Jednalo se buď přímo o nástroje AI, jako je software nebo algoritmy, případně o oblasti jejich využití – robotika, autonomní doprava atp. Důležité ovšem je, že ČSÚ použil pro vyhledávání projektů klíčová slova v názvech a abstraktech projektů, mohlo se tedy stát, že mezi nalezenými projekty budou také ty, které se umělou inteligencí zabývají spíše okrajově (odhad ČSÚ je do 10 %).

Když výzkumníci projekty rozdělili do několika skupin, ukázalo se, že se 52 % z nich věnovalo výzkumu souvisejícímu s AI (na což šla státní podpora 3,8 mld korun), 24 % aplikovanému výzkumu (1,8 mld.), 18 % základnímu výzkumu umělé inteligence (1,9 mld. ze státních financí), 4 % etickým a právním aspektům (233 mil.) a 2 % infrastruktuře pro umělou inteligenci (614 mil.).

Státní peníze byly na podporu výzkumu v oblasti umělé inteligence za sledované časové období poskytnuty především prostřednictvím TAČR (278 projektů s podporou 4,5 mld.), MPO (178 projektů, 524 mil. korun), GAČR (162 projektů, 1,2 mld.), MŠMT (136 projektů se státní podporou 3,3 mld.), ale i dalšími ministerstvy. Nejčastěji se na výzkum v oblasti AI zaměřovaly obory týkající se elektrotechniky, informačních technologií, ale také matematické a medicínské obory nebo psychologie.

Nejvýznamnějšími účastníky výzkumu týkajícího se umělé inteligence z vysokoškolského a vládního sektoru bylo pražské ČVUT a brněnské VUT, konkrétně Fakulta elektrotechnická na ČVUT v Praze (78 projektů, 509 mil. korun ze státní podpory), Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií a Fakulta informačních technologiíobě na VUT (dohromady 106 projektů a 697,8 mil. korun), dále také Matematicko-fyzikální fakulta na UK, Fakulta informatiky na MU nebo například Přírodovědecká fakulta na UPOL.

Mezi ústavy Akademie věd se výzkumu umělé inteligence nejvíce věnovaly Ústav teorie informace a automatizace (21 projektů, 116 mil.), Ústav informatiky a (možná překvapivě) Fyziologický ústav (8 projektů, 33 mil. korun). Z podnikatelského, soukromého a neziskového sektoru to byl Institut mikroelektronických aplikací s.r.o. (15 projektů, státní podpora 53,6 mil. korun), URC Systems s.r.o. (6 projektů a 130 mil.) a Vojenský technický ústav, s.p. (3 projekty, podpora 220 mil. korun).

Z dat ČSÚ také vyplývá, že všechny zapojené instituce do výzkumu AI spolu čile komunikují a je mezi nimi rozvinutá spolupráce. Nejčastějším výstupem z podpořených projektů byly články v odborných časopisech (989), software (336) nebo prototyp (214), vzniklo ale také 18 odborných knih a 4 patenty.

Vědavýzkum.cz
Logo of LinkedIn
 

Mohlo by Vás zajímat

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Environmental Challenges of Pharmaceuticals: Persistence and Accumulation in Ecosystems

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí

Orbitrap Astral MS Literature List 2024

Příručky
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika, Farmaceutická analýza, Klinická analýza

Installation Instruction for ProfIC Vario 7 Anion

Manuály
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Metrohm
Zaměření

Evaluation of Modern and Legacy HPLC Systems for the Size-Exclusion Analysis of Aggregation and Fragmentation in a Monoclonal Antibody Drug

Aplikace
| 2025 | Waters
Instrumentace
GPC/SEC
Výrobce
Waters
Zaměření
Farmaceutická analýza
 

Podobné články

Chci přispět k rozvoji komunity v oblasti teorie pevných látek
Článek | Osobnosti

Chci přispět k rozvoji komunity v oblasti teorie pevných látek

Jan Kuneš nastoupil před rokem jako mimořádný profesor na Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity. Je už šestým držitelem grantu MUNI Award in Science and Humanities.
Masarykova univerzita
tag
share
more
Podcast CHEmic #41 – Léčba diabetu se vylepšuje díky umělým molekulám nahrazujícím přírodní inzulin
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #41 – Léčba diabetu se vylepšuje díky umělým molekulám nahrazujícím přírodní inzulin

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Jiří Jiráček z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
OncoPharm přenese výsledky výzkumu protinádorových léčiv do praxe
Článek | Zdraví

OncoPharm přenese výsledky výzkumu protinádorových léčiv do praxe

Farmaceutická fakulta UK a Lékařská fakulta UK v Hradci Králové rozjely čtyřletý výzkumný projekt, který cílí na mezisektorovou spolupráci.
Forum: magazín Univerzity Karlovy
tag
share
more
Webináře LabRulezLCMS týden 3/2025
Článek | Webináře

Webináře LabRulezLCMS týden 3/2025

8 webinářů: SEC-MALS a FFF-MALS, Bio Produkty & LCMS, HPLC Pumpy Tipy a Triky, PFAS, Nitrosaminy a NDSRI, Data a Cloud, Proteomika, Validace metod.
LabRulez
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Environmental Challenges of Pharmaceuticals: Persistence and Accumulation in Ecosystems

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí

Orbitrap Astral MS Literature List 2024

Příručky
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika, Farmaceutická analýza, Klinická analýza

Installation Instruction for ProfIC Vario 7 Anion

Manuály
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Metrohm
Zaměření

Evaluation of Modern and Legacy HPLC Systems for the Size-Exclusion Analysis of Aggregation and Fragmentation in a Monoclonal Antibody Drug

Aplikace
| 2025 | Waters
Instrumentace
GPC/SEC
Výrobce
Waters
Zaměření
Farmaceutická analýza
 

Podobné články

Chci přispět k rozvoji komunity v oblasti teorie pevných látek
Článek | Osobnosti

Chci přispět k rozvoji komunity v oblasti teorie pevných látek

Jan Kuneš nastoupil před rokem jako mimořádný profesor na Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity. Je už šestým držitelem grantu MUNI Award in Science and Humanities.
Masarykova univerzita
tag
share
more
Podcast CHEmic #41 – Léčba diabetu se vylepšuje díky umělým molekulám nahrazujícím přírodní inzulin
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #41 – Léčba diabetu se vylepšuje díky umělým molekulám nahrazujícím přírodní inzulin

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Jiří Jiráček z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
OncoPharm přenese výsledky výzkumu protinádorových léčiv do praxe
Článek | Zdraví

OncoPharm přenese výsledky výzkumu protinádorových léčiv do praxe

Farmaceutická fakulta UK a Lékařská fakulta UK v Hradci Králové rozjely čtyřletý výzkumný projekt, který cílí na mezisektorovou spolupráci.
Forum: magazín Univerzity Karlovy
tag
share
more
Webináře LabRulezLCMS týden 3/2025
Článek | Webináře

Webináře LabRulezLCMS týden 3/2025

8 webinářů: SEC-MALS a FFF-MALS, Bio Produkty & LCMS, HPLC Pumpy Tipy a Triky, PFAS, Nitrosaminy a NDSRI, Data a Cloud, Proteomika, Validace metod.
LabRulez
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Environmental Challenges of Pharmaceuticals: Persistence and Accumulation in Ecosystems

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí

Orbitrap Astral MS Literature List 2024

Příručky
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika, Farmaceutická analýza, Klinická analýza

Installation Instruction for ProfIC Vario 7 Anion

Manuály
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Metrohm
Zaměření

Evaluation of Modern and Legacy HPLC Systems for the Size-Exclusion Analysis of Aggregation and Fragmentation in a Monoclonal Antibody Drug

Aplikace
| 2025 | Waters
Instrumentace
GPC/SEC
Výrobce
Waters
Zaměření
Farmaceutická analýza
 

Podobné články

Chci přispět k rozvoji komunity v oblasti teorie pevných látek
Článek | Osobnosti

Chci přispět k rozvoji komunity v oblasti teorie pevných látek

Jan Kuneš nastoupil před rokem jako mimořádný profesor na Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity. Je už šestým držitelem grantu MUNI Award in Science and Humanities.
Masarykova univerzita
tag
share
more
Podcast CHEmic #41 – Léčba diabetu se vylepšuje díky umělým molekulám nahrazujícím přírodní inzulin
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #41 – Léčba diabetu se vylepšuje díky umělým molekulám nahrazujícím přírodní inzulin

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Jiří Jiráček z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
OncoPharm přenese výsledky výzkumu protinádorových léčiv do praxe
Článek | Zdraví

OncoPharm přenese výsledky výzkumu protinádorových léčiv do praxe

Farmaceutická fakulta UK a Lékařská fakulta UK v Hradci Králové rozjely čtyřletý výzkumný projekt, který cílí na mezisektorovou spolupráci.
Forum: magazín Univerzity Karlovy
tag
share
more
Webináře LabRulezLCMS týden 3/2025
Článek | Webináře

Webináře LabRulezLCMS týden 3/2025

8 webinářů: SEC-MALS a FFF-MALS, Bio Produkty & LCMS, HPLC Pumpy Tipy a Triky, PFAS, Nitrosaminy a NDSRI, Data a Cloud, Proteomika, Validace metod.
LabRulez
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Environmental Challenges of Pharmaceuticals: Persistence and Accumulation in Ecosystems

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí

Orbitrap Astral MS Literature List 2024

Příručky
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika, Farmaceutická analýza, Klinická analýza

Installation Instruction for ProfIC Vario 7 Anion

Manuály
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Metrohm
Zaměření

Evaluation of Modern and Legacy HPLC Systems for the Size-Exclusion Analysis of Aggregation and Fragmentation in a Monoclonal Antibody Drug

Aplikace
| 2025 | Waters
Instrumentace
GPC/SEC
Výrobce
Waters
Zaměření
Farmaceutická analýza
 

Podobné články

Chci přispět k rozvoji komunity v oblasti teorie pevných látek
Článek | Osobnosti

Chci přispět k rozvoji komunity v oblasti teorie pevných látek

Jan Kuneš nastoupil před rokem jako mimořádný profesor na Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity. Je už šestým držitelem grantu MUNI Award in Science and Humanities.
Masarykova univerzita
tag
share
more
Podcast CHEmic #41 – Léčba diabetu se vylepšuje díky umělým molekulám nahrazujícím přírodní inzulin
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #41 – Léčba diabetu se vylepšuje díky umělým molekulám nahrazujícím přírodní inzulin

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Jiří Jiráček z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
OncoPharm přenese výsledky výzkumu protinádorových léčiv do praxe
Článek | Zdraví

OncoPharm přenese výsledky výzkumu protinádorových léčiv do praxe

Farmaceutická fakulta UK a Lékařská fakulta UK v Hradci Králové rozjely čtyřletý výzkumný projekt, který cílí na mezisektorovou spolupráci.
Forum: magazín Univerzity Karlovy
tag
share
more
Webináře LabRulezLCMS týden 3/2025
Článek | Webináře

Webináře LabRulezLCMS týden 3/2025

8 webinářů: SEC-MALS a FFF-MALS, Bio Produkty & LCMS, HPLC Pumpy Tipy a Triky, PFAS, Nitrosaminy a NDSRI, Data a Cloud, Proteomika, Validace metod.
LabRulez
tag
share
more
Další projekty
GCMS
ICPMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.