LCMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Akademie věd České republiky
Akademie věd České republiky
Akademie věd České republiky (AV ČR) vznikla v roce 1992 jako nástupce někdejší Československé akademie věd. V současnosti ji tvoří komplex 54 veřejných výzkumných institucí.
Tagy
Článek
Popularizace
Video
Logo of LinkedIn

Česká kosmická mise SLAVIA chce hledat suroviny ve vesmíru. Přípravnou fázi má za sebou

St, 21.6.2023
| Originální článek z: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Družice mise SLAVIA budou vybaveny třemi přístroji, mezi kterými hraje prim naprosto převratný miniaturní hmotnostní spektrometr HANKA. Video rozhovor s Martinem Ferusem a Jánem Žabkou.
Video placeholder
  • Foto: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR: Česká kosmická mise SLAVIA chce hledat suroviny ve vesmíru. Přípravnou fázi má za sebou
  • Video: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR: Česká kosmická mise SLAVIA chce hledat suroviny ve vesmíru. Přípravnou fázi má za sebou

Vynést na oběžnou dráhu Země dva mikrosatelity, které jsou vybavené pokročilými technologiemi pro hledání zdrojů surovin ve vesmíru. To je cíl kosmické mise SLAVIA, která úspěšně dokončila přípravnou fázi ověřující její celkové technologické řešení. Svůj let do vesmíru by měla odstartovat v roce 2027. Přípravu mise zaštítila Evropská kosmická agentura (ESA) a podpořilo ji jako jeden ze svých ambiciózních projektů Ministerstvo dopravy ČR.

Během příštích deseti let by se lidé měli vrátit na Měsíc, který se stane branou pilotovaných letů k Marsu či misí do vzdálenějších koutů Sluneční soustavy. Takové ambiciózní plány však musí počítat s využitím zdrojů vody či obecných kovů přímo na Měsíci, Marsu či asteroidech blízkých oběžné dráze Země. Tato tělesa by navíc ve vzdálenější budoucnosti mohla poskytnout další suroviny důležité pro elektroniku, energetiku a pokročilé strojírenství. Mapování nerostného bohatství v kosmu ovšem vyžaduje odlišný přístup než jejich vyhledávání v pozemských podmínkách. Řešením se mohou stát levné a lehké mikrosatelity či malá vozítka, která automaticky udělají práci za kosmonauty a prohledají mnohem větší oblast než velké a drahé družice – navíc za zlomek ceny.

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR: Česká kosmická mise SLAVIA chce hledat suroviny ve vesmíru. Přípravnou fázi má za sebou

Kosmická mise SLAVIA těmto novátorským technologiím a konceptům vydláždí cestu. „Bylo by skvělé, kdyby se Česko stalo velmocí ve vývoji miniaturních přístrojů, které jsou schopné poskytnout kompletní informaci o prvcích, chemických sloučeninách, minerálech a horninách na jakémkoli zkoumaném tělese ve vesmíru. SLAVIA má všechny předpoklady být tím prvním krokem,” říká Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR. „Je to běh na dlouhou trať, ale čeští vědci jsou na tento závod velmi dobře připraveni.“

Miniaturní balení revolučních technologií

Misi SLAVIA (Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications) tvoří dva mikrosatelity (20 × 20 × 40 cm) na oběžné dráze Země. Družice budou vybaveny třemi přístroji, mezi kterými hraje prim naprosto převratný miniaturní hmotnostní spektrometr. Na palubě bude také širokospektrální kamera pro detekci obecných kovů v meteorech a anténní systém pro záznam a zaměření jejich rádiových signálů.

Hmotnostní spektrometr s vysokým rozlišením HANKA (Hmotnostní ANalyzátor pro Kosmické Aplikace) dokáže detailně zkoumat chemickou a mineralogickou skladbu meziplanetárního prachu a mikrometeoroidů. „Je to první vesmírný projekt, při kterém bude hmotnostní analýza s vysokým rozlišením probíhat přímo ve vesmíru, nikoli až v pozemských laboratořích po návratu vzorků,“ upřesňuje Ján Žabka z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, vedoucí týmu, který hmotnostní spektrometr HANKA vyvíjí.

Přiblížit se k těžbě ve vesmíru: Češi modelují vodní gejzíry Saturnova měsíce

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR: Laboratorní verze hmotnostního spektrometru HANKA

Kamera Vesna zaznamená v širokém rozsahu vlnové délky záření meteorů (větší částečky meziplanetární hmoty se při vstupu do atmosféry Země zahřejí a vznikne plazma neboli meteor, světelný jev lidově nazývaný padající hvězda) a detekuje otisky spektrálních čar různých prvků.

Fyzikální parametry plazmatu upřesní antény Říp-2 – zachytí odrazy a emisi jeho rádiových signálů, což se dosud nikdy z oběžné dráhy neuskutečnilo. Anténa umí také detekovat dopady prachových zrn na družici a měřit rádiové signály atmosférických výbojů.

Přístroj Říp-2 navazuje na unikátní tradici českých vesmírných letů do kosmu, především na svého většího předchůdce Říp-1. „Naše práce na návrhu přístroje čerpá i ze zkušeností, které jsme získali při vývoji přijímače vysokofrekvenčních rádiových vln v projektu TARANIS francouzské vesmírné agentury CNES, který byl zničen při nezdařeném vypuštění družice v roce 2020,“ vysvětluje vedoucí týmu ŘÍP-2 Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Špičkové technologie budoucnosti

Technologie snoubené v mikrosatelitech SLAVIA budou po úspěšném dokončení mise připraveny pro konstrukci různých satelitů či vozítek pro velmi detailní průzkum jakéhokoli tělesa ve Sluneční soustavě. Kromě toho však může být hyperspektrální kamera s rádiovou anténou v budoucnu využita také k odhalení, přesnému určení a zaměření jakéhokoli přírodního či umělého objektu vstupujícího do atmosféry Země. To má obrovský význam pro monitoring provozu v kosmickém prostoru, sledování kosmického smetí či vojenských cílů. Detekovat lze jakékoli zářící jevy, např. blesky.

„Tandem satelitů umožní nejen detekci prvků v padajících hvězdách, ale také přesný výpočet jejich dráhy a tím i původu ve Sluneční soustavě pomocí triangulace dvěma kamerami a rádiovými anténami na palubě obou satelitů,“ říká Martin Ferus, vedoucí Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR: Vizualizace mise SLAVIA Dva mikrosatelity v tandemu pozorují pomocí kamery Vesna z různých úhlů meteor. Antény Říp zaznamenají v tu samou chvíli jeho rádiový signál. V boční části prvního a v přední straně druhého ze satelitů jsou vstupy pro dopad meziplanetárního prachu analyzovaného hmotnostním spektrometrem HANKA.

„Udělat dvojče jedné družice stojí zlomek ceny konstrukce jednoho satelitu. Proto je také cílem mise vyvinout zcela nové technologie, které budou připraveny k sestavení jakékoli vhodné mise vybavené naprosto převratnou univerzálně použitelnou instrumentací pro bezprecedentně komplexní chemickou a mineralogickou analýzu, ale s již velmi nízkými náklady. Česká republika může získat vedoucí pozici ve vývoji a využití těchto nových všestranných zařízení kvalifikovaných pro kosmické podmínky. Přístroje HANKA, Vesna a ŘÍP-2 se dají použít nejen na malých satelitech podobných misi SLAVIA, ale také pro lunární a marsovská vozítka či přistávací sondy,” dodává Martin Ferus.

Průmyslovou část projektu vede brněnská firma S.A.B. Aerospace s.r.o., garanty vědecké části jsou Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Ústav fyziky atmosféry AV ČR.

Začínají práce v laboratoři

Studii proveditelnosti mise SLAVIA podpořilo Ministerstvo dopravy jako jeden ze svých ambiciózních projektů. V současné době je ukončena fáze B1 definující přesné technické provedení celé mise. Pokud bude projekt schválen, vědci začnou konstruovat laboratorní verze satelitů a přístrojů.

„Máme dva důležité cíle. Prvním cílem je, aby průmysl a akademická sféra prokázaly svou vyspělost úspěšnou spoluprací na složité vědecké misi podle standardů ESA. Tak se národní subjekty dostanou na úroveň, kdy budou moci v evropských vesmírných misích soutěžit se zeměmi, jako je Německo či Francie. Druhým cílem je komercionalizace technických řešení a využití synergie přístrojů HANKA, VESNA a ŘÍP-2, které byly během mise SLAVIA vyvinuty. Česká republika má šanci stát se skutečnou kosmickou velmocí v oblasti výroby a použití nových přístrojů a konceptů vyvinutých v rámci mise SLAVIA,“ říká Inna Uwarova, strategická ředitelka S.A.B. Aerospace s.r.o.

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR: V budoucnu naleznou přístroje vyvinuté a otestované v misi SLAVIA široké využití na palubě malých a levných, zato však velmi výkonných satelitů podobných Slavii, které budou určeny pro pozorování Země nebo k průletu kolem měsíců, komet či asteroidů. Uplatní se také ve spojení s laserovou ablací pro naprosto přesnou a komplexní analýzu chemického, prvkového, izotopového, mineralogického a horninového složení pomocí automatických vozítek nesoucích miniaturní hmotnostní a spektrální analyzátory.

Akademie věd České republiky
Logo of LinkedIn
 

Mohlo by Vás zajímat

Automatic Optimization of Gradient Conditions by AI Algorithm - Consecutive Optimization at Different Column Oven Temperatures

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
Software, HPLC
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

High-resolution DIA proteomics workflow for single-cell samples on the Orbitrap Astral mass spectrometer

Technické články
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Environmental Challenges of Pharmaceuticals: Persistence and Accumulation in Ecosystems

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí

Orbitrap Astral MS Literature List 2024

Příručky
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika, Farmaceutická analýza, Klinická analýza
 

Podobné články

Nová analýza mastných kyselin od SPADIA LAB odhaluje překvapivé výsledky. Začali jíst Češi zdravěji?
Článek | Zdraví

Nová analýza mastných kyselin od SPADIA LAB odhaluje překvapivé výsledky. Začali jíst Češi zdravěji?

Společnost SPADIA LAB začala v závěru roku 2023 nabízet jako jedna z prvních diagnostických laboratoří v Česku analýzu mastných kyselin. První výsledky odborníky pozitivně překvapily.
SPADIA LAB
tag
share
more
HPLC Čerpadlo Watrex P102: Přesnost a Spolehlivost v Moderní Analytice
Článek | Produkt

HPLC Čerpadlo Watrex P102: Přesnost a Spolehlivost v Moderní Analytice

Model P102 Pump, verze 2024, od Watrex Praha přináší revoluci v oblasti HPLC i širších laboratorních aplikací.
Watrex Praha
tag
share
more
Jak na screening s novým LC/MS QTOF Revident (O. Lacina)
Přednáška | Video

Jak na screening s novým LC/MS QTOF Revident (O. Lacina)

Záznam odborné přednášky Ondřeje Laciny (Altium International) ze semináře Novinky a trendy (nejen) Agilent Technologies ze dne 12. 11. 2024 na téma nejnovějšího Agilent Revident LC/Q-TOF.
Altium International
tag
share
more
Co je faktor nejistoty?
Článek | Akademie

Co je faktor nejistoty?

Cílem tohoto letáku je vysvětlit pojem faktoru nejistoty a způsob, jakým jej lze za určitých okolností použít k poskytnutí vhodného a realistického intervalu nejistoty.
Eurachem-ČR
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Automatic Optimization of Gradient Conditions by AI Algorithm - Consecutive Optimization at Different Column Oven Temperatures

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
Software, HPLC
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

High-resolution DIA proteomics workflow for single-cell samples on the Orbitrap Astral mass spectrometer

Technické články
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Environmental Challenges of Pharmaceuticals: Persistence and Accumulation in Ecosystems

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí

Orbitrap Astral MS Literature List 2024

Příručky
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika, Farmaceutická analýza, Klinická analýza
 

Podobné články

Nová analýza mastných kyselin od SPADIA LAB odhaluje překvapivé výsledky. Začali jíst Češi zdravěji?
Článek | Zdraví

Nová analýza mastných kyselin od SPADIA LAB odhaluje překvapivé výsledky. Začali jíst Češi zdravěji?

Společnost SPADIA LAB začala v závěru roku 2023 nabízet jako jedna z prvních diagnostických laboratoří v Česku analýzu mastných kyselin. První výsledky odborníky pozitivně překvapily.
SPADIA LAB
tag
share
more
HPLC Čerpadlo Watrex P102: Přesnost a Spolehlivost v Moderní Analytice
Článek | Produkt

HPLC Čerpadlo Watrex P102: Přesnost a Spolehlivost v Moderní Analytice

Model P102 Pump, verze 2024, od Watrex Praha přináší revoluci v oblasti HPLC i širších laboratorních aplikací.
Watrex Praha
tag
share
more
Jak na screening s novým LC/MS QTOF Revident (O. Lacina)
Přednáška | Video

Jak na screening s novým LC/MS QTOF Revident (O. Lacina)

Záznam odborné přednášky Ondřeje Laciny (Altium International) ze semináře Novinky a trendy (nejen) Agilent Technologies ze dne 12. 11. 2024 na téma nejnovějšího Agilent Revident LC/Q-TOF.
Altium International
tag
share
more
Co je faktor nejistoty?
Článek | Akademie

Co je faktor nejistoty?

Cílem tohoto letáku je vysvětlit pojem faktoru nejistoty a způsob, jakým jej lze za určitých okolností použít k poskytnutí vhodného a realistického intervalu nejistoty.
Eurachem-ČR
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Automatic Optimization of Gradient Conditions by AI Algorithm - Consecutive Optimization at Different Column Oven Temperatures

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
Software, HPLC
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

High-resolution DIA proteomics workflow for single-cell samples on the Orbitrap Astral mass spectrometer

Technické články
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Environmental Challenges of Pharmaceuticals: Persistence and Accumulation in Ecosystems

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí

Orbitrap Astral MS Literature List 2024

Příručky
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika, Farmaceutická analýza, Klinická analýza
 

Podobné články

Nová analýza mastných kyselin od SPADIA LAB odhaluje překvapivé výsledky. Začali jíst Češi zdravěji?
Článek | Zdraví

Nová analýza mastných kyselin od SPADIA LAB odhaluje překvapivé výsledky. Začali jíst Češi zdravěji?

Společnost SPADIA LAB začala v závěru roku 2023 nabízet jako jedna z prvních diagnostických laboratoří v Česku analýzu mastných kyselin. První výsledky odborníky pozitivně překvapily.
SPADIA LAB
tag
share
more
HPLC Čerpadlo Watrex P102: Přesnost a Spolehlivost v Moderní Analytice
Článek | Produkt

HPLC Čerpadlo Watrex P102: Přesnost a Spolehlivost v Moderní Analytice

Model P102 Pump, verze 2024, od Watrex Praha přináší revoluci v oblasti HPLC i širších laboratorních aplikací.
Watrex Praha
tag
share
more
Jak na screening s novým LC/MS QTOF Revident (O. Lacina)
Přednáška | Video

Jak na screening s novým LC/MS QTOF Revident (O. Lacina)

Záznam odborné přednášky Ondřeje Laciny (Altium International) ze semináře Novinky a trendy (nejen) Agilent Technologies ze dne 12. 11. 2024 na téma nejnovějšího Agilent Revident LC/Q-TOF.
Altium International
tag
share
more
Co je faktor nejistoty?
Článek | Akademie

Co je faktor nejistoty?

Cílem tohoto letáku je vysvětlit pojem faktoru nejistoty a způsob, jakým jej lze za určitých okolností použít k poskytnutí vhodného a realistického intervalu nejistoty.
Eurachem-ČR
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Automatic Optimization of Gradient Conditions by AI Algorithm - Consecutive Optimization at Different Column Oven Temperatures

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
Software, HPLC
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

High-resolution DIA proteomics workflow for single-cell samples on the Orbitrap Astral mass spectrometer

Technické články
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Environmental Challenges of Pharmaceuticals: Persistence and Accumulation in Ecosystems

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí

Orbitrap Astral MS Literature List 2024

Příručky
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Proteomika, Farmaceutická analýza, Klinická analýza
 

Podobné články

Nová analýza mastných kyselin od SPADIA LAB odhaluje překvapivé výsledky. Začali jíst Češi zdravěji?
Článek | Zdraví

Nová analýza mastných kyselin od SPADIA LAB odhaluje překvapivé výsledky. Začali jíst Češi zdravěji?

Společnost SPADIA LAB začala v závěru roku 2023 nabízet jako jedna z prvních diagnostických laboratoří v Česku analýzu mastných kyselin. První výsledky odborníky pozitivně překvapily.
SPADIA LAB
tag
share
more
HPLC Čerpadlo Watrex P102: Přesnost a Spolehlivost v Moderní Analytice
Článek | Produkt

HPLC Čerpadlo Watrex P102: Přesnost a Spolehlivost v Moderní Analytice

Model P102 Pump, verze 2024, od Watrex Praha přináší revoluci v oblasti HPLC i širších laboratorních aplikací.
Watrex Praha
tag
share
more
Jak na screening s novým LC/MS QTOF Revident (O. Lacina)
Přednáška | Video

Jak na screening s novým LC/MS QTOF Revident (O. Lacina)

Záznam odborné přednášky Ondřeje Laciny (Altium International) ze semináře Novinky a trendy (nejen) Agilent Technologies ze dne 12. 11. 2024 na téma nejnovějšího Agilent Revident LC/Q-TOF.
Altium International
tag
share
more
Co je faktor nejistoty?
Článek | Akademie

Co je faktor nejistoty?

Cílem tohoto letáku je vysvětlit pojem faktoru nejistoty a způsob, jakým jej lze za určitých okolností použít k poskytnutí vhodného a realistického intervalu nejistoty.
Eurachem-ČR
tag
share
more
Další projekty
GCMS
ICPMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.