LCMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze spojuje tradici s nejmodernějšími nano- a biotechnologiemi a dalšími progresivními směry a obory ve vědě a výzkumu. Spolu s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí.
Tagy
Článek
Věda a výzkum
Životní prostředí
LinkedIn Logo

Mikropolutanty pod lupou: GAČR projekt docentky Stiborové zkoumá roli symbiotických hub v ochraně rostlin

Čt, 22.5.2025
| Originální článek z: VŠCHT / Jakub Drahonský
Mikropolutanty z léčiv či plastů mohou ovlivnit půdu a rostliny. Výzkum Hany Stiborové zkoumá jejich přestup do rostlin a vliv mykorhizních hub na cestu těchto látek půdním prostředím.
<p><strong>VŠCHT:</strong> Mikropolutanty pod lupou: GAČR projekt docentky Stiborové zkoumá roli symbiotických hub v ochraně rostlin</p>

VŠCHT: Mikropolutanty pod lupou: GAČR projekt docentky Stiborové zkoumá roli symbiotických hub v ochraně rostlin

Léčiva, antibiotika nebo změkčovače plastů – látky, které se ve stopovém množství dostávají do prostředí, mohou mít i při nízkých koncentracích vliv na půdní ekosystémy a rostliny. Projekt docentky Hany Stiborové z VŠCHT Praha podpořený GAČR zkoumá, jak se tyto látky mikropolutanty chovají v systému půda–rostlina a jakou roli v jejich přestupu do rostlin hrají takzvané arbuskulární mykorhizní houby. Výsledky mohou přispět k bezpečnějším zemědělským postupům i zdravější produkci potravin.

Jak byste v několika větách popsala laikovi, o čem váš projekt je a proč je důležitý?

I přes veškeré úsilí mnoha vládních i nevládních institucí je životní prostředí neustále vystavováno vlivu cizorodých látek s toxickým účinkem, které jsou produkovány a využívány v řadě průmyslových technologií, včetně farmaceutického průmyslu, kdy spotřeba léčiv v humánní medicíně každoročně stoupá. I když se často jedná o velmi nízké koncentrace (tzv. mikropolutanty), z důvodu opětovné expozice mohou na životní prostředí působit negativně. Náš projekt si klade za cíl vyhodnotit, jak směs emergentních mikropolutantů ze skupiny farmak, antimikrobiálních látek a změkčovačů plastů (celkem se jedná o 35 sloučenin) ovlivní systém půda-rostlina. Budeme sledovat nejen degradaci mikropolutantů, jejich akumulaci a příjem rostlinami, ale také jejich vliv na mikrobiální společenstva v půdě a rhizosféře, což je rozhraní mezi kořenovým systémem a půdou, a na endofytní mikroorganismy uvnitř rostlin. V neposlední řadě se zaměříme na stresovou odpověď rostlin z hlediska změn obsahu mikro- a makroelementů, a také na změny v metabolomu a proteomu rostlin. Vliv těchto mikropolutantů bude sledován samostatně a v kombinaci s arbuskulární mykorhizní houbou, které jsou obligátně symbiotické, což jsou obligátně symbiotické houby. Předpokládáme, že arbuskulární mykorhizní houby budou sloužit rostlině jako „filtr“, čímž bude snížen nebo ovlivněn transfer mikropolutantů z půdy do nadzemních částí rostlin.

Co vás inspirovalo k výběru tématu? Byla to konkrétní výzva, kterou jste chtěli řešit, nebo spíše přirozené pokračování vaší dosavadní práce?

Tato problematika je přirozeným pokračováním našeho výzkumu, stejně tak jako spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, s Katedrou agroenvironmentální chemie a výživy rostlin. Společně jsme se podíleli již na řešení dvou projektů GAČR. První se zabýval dopady dlouhodobé aplikace čistírenských kalů a statkového hnoje na ornou zemědělskou půdu s ohledem na změny v mikrobiálních společenstvech, výskytem patogenních mikroorganismů nebo sledováním zvýšeného výskytu genů rezistence k antibiotikům. Druhý se zabýval vlivem různých typů biocharu na půdní ekosystém. Obě pracoviště mají navíc bohaté zkušenosti s detekcí polutantů a jejich degradací v půdě nebo akumulací různých typů polutantů rostlinou.

Co je hlavním cílem vašeho výzkumu?

Náš výzkum si klade za cíl objasnit, jak působí různé směsi mikropolutantů na ekosystém půda-rostlina; zda je jejich účinek aditivní, synergický nebo antagonistický, a jak ovlivňuje arbuskulární mykorhiza jejich příjem rostlinou. V ideálním případě bychom se mohli naučit využívat symbiotické houby k omezení přestupu mikropolutantů do rostlin a významně tak zvýšit kvalitu zemědělské produkce.

Co myslíte, že porotu zaujalo nejvíce?

Domnívám se, že to byla komplexita celého přístupu, kdy vstupní parametry zahrnují jak různé směsi mikropolutantů, tak i vliv arbuskulární mykorhizy, a na výstupní straně je detailní popis jejich působení na půdu, rhizosféru i rostlinu.

Přinese projekt nějaké konkrétní aplikace nebo technologie?

Ano. Předpokládáme, že v případě potvrzení naší hypotézy, že arbuskulární mykorhizní houby mohou fungovat jako přirozený "filtr" pro znečišťující látky, má řešení projektu potenciál přinést nová doporučení pro agronomické praxe, a tím alespoň částečně eliminovat škodlivé účinky sledovaných látek a podílet se na zvýšení bezpečnosti potravin.

V čem je váš projekt unikátní?

Unikátnost projektu vnímám v jeho komplexním přístupu, kdy se s využitím moderních metod snažíme objasnit a vysvětlit mechanismy a faktory, které ovlivňují osud směsi polutantů v systému půda-rostlina. V průběhu řešení projektu budou například využity speciální tříkompartmentové rhizoboxové systémy, které umožní detailně sledovat transport mikropolutantů jak v půdě, tak v rhizosféře i v rostlině, a na základě získaných výsledků detailně vyhodnotit, jak jednotlivé skupiny polutantů tyto ekologické niky ovlivňují.

S kým na projektu spolupracujete?

Na řešení projektu se podílejí tři týmy. Náš tým z Ústavu biochemie a mikrobiologie z VŠCHT Praha, který celý projekt koordinuje, a bude mít na starost inokulaci rostlin arbuskulární mykorhizní houbou, vyhodnocení změn v mikrobiálních komunitách v půdě, rhizosféře i v nadzemních částech rostlin a dále sledování změn v půdních enzymových aktivitách. Spolunavrhovatelem je Ing. Filip Mercl, Ph.D. z Katedry agroenvironmentální chemie a výživy rostlin z ČZU. Jeho tým bude mít na starost kultivační experimenty v rhizoboxech a nádobách, stanovení mikropolutantů a sledování změn v ionomu rostlin. Dále se na řešení projektu podílí tým doc. Ing. Jaroslava Havlíka, Ph.D. z Katedry kvality a bezpečnosti potravin z ČZU, který bude sledovat změny v metabolomu rostlin a u vybraných vzorků bude provádět proteomickou analýzu ve spolupráci s výzkumným centrem BIOCEV. Tato spolupráce nám umožňuje multidisciplinární přístup a vyhodnocení široké škály odpovědí celého systému na kontinuální stres vyvolaný mikropolutanty.

Jaké překážky nebo výzvy očekáváte během realizace projektu? Máte už strategii, jak je překonat?

Jednou z možných překážek, se kterou jsme rovněž počítali v rámci analýzy rizik, je zhodnocení vlivu velmi nízkých koncentrací polutantů, tedy takových, které se mohou běžně vyskytnout v povrchových vodách využívaných při zavlažování zemědělských plodin. Existuje zde tedy riziko, že tyto koncentrace budou natolik nízké, že i při kontinuálním dlouhodobějším působení budou disrupci v půdě, nebo v rostlině, ovlivňovat minimálně. Nicméně na předběžných experimentech jsme si ověřili, že i při použití takto nízkých koncentrací polutantů dochází k jejich akumulaci a translokaci do nadzemních částí rostlin.

Co vám dělá na projektu největší radost?

Momentálně je celý tým nadšený, plánujeme začátek experimentů a těšíme se na výsledky. Do projektu budou zapojeni také studenti doktorského studia a postdoci, jejichž entuziasmus, energie a inovativní myšlení nás neustále motivuje a posouvá dopředu. Věříme, že získaná data pomohou vysvětlit mnoho dosud neznámých faktů, jak kombinace různých mikropolutantů působí na půdu i rostliny. Díky podpoře GAČRu můžeme využít a kombinovat nejmodernější analytické, mikrobiologické a metabolomické analýzy a získat tak celkový obraz o vlivu těchto látek na životní prostředí.

Co by teoreticky mělo navazovat na váš výzkum až projekt skončí?

Po skončení projektu by mohla následovat další výzkumná fáze, která by se zaměřila na implementaci výsledků a jejich ověření v polních pokusech, které by bylo možné realizovat například přímo na zkušebních testovacích polích ČZU a ověřit tak získané výsledky v praxi.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
LinkedIn Logo
 

Mohlo by Vás zajímat

Orbitrap Excedion Pro hybrid mass spectrometer (Product specifications)

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření

Enhancing the efficiency and effectiveness of halogen and sulfur monitoring in challenging environmental and industrial samples

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie, Příprava vzorků
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí, Průmysl a chemie

Assessing the Purity of an Antisense Oligonucleotide Sample by LC/MS

Aplikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

PFAS Analysis Without Compromise

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
Spotřební materiál, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Chiral Amino Acid Analysis Using a Single Quadrupole Mass Spectrometer

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Proteomika
 

Podobné články

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy
Video | Popularizace

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijala Jana Škerlová ze skupiny Strukturní biologie Pavlíny Maloy Řezáčové z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění
Věda a výzkum | Osobnosti

GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění

Lehké, flexibilní a účinné – takové mají být nové materiály pro elektromagnetické stínění, na kterých pracuje doktorka Filipa Oliveira v projektu podpořeném GAČR.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus
Článek | Osobnosti

Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus

Mikrobiolog Michal Kraus zkoumá, jak střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví. Jak strava, pohyb a kvašené potraviny pomáhají udržet naši „vnitřní zoo“ v kondici?
Akademie věd České republiky
tag
share
more
Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM
Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM

Přijměte pozvání na webinář společnosti ANAMET ve spolupráci s nanoFCM, kde budou představeny možnosti přístroje NANOAnalyzer včetně aplikačních ukázek na nejrůznějších typech částic.
ANAMET
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Orbitrap Excedion Pro hybrid mass spectrometer (Product specifications)

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření

Enhancing the efficiency and effectiveness of halogen and sulfur monitoring in challenging environmental and industrial samples

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie, Příprava vzorků
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí, Průmysl a chemie

Assessing the Purity of an Antisense Oligonucleotide Sample by LC/MS

Aplikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

PFAS Analysis Without Compromise

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
Spotřební materiál, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Chiral Amino Acid Analysis Using a Single Quadrupole Mass Spectrometer

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Proteomika
 

Podobné články

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy
Video | Popularizace

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijala Jana Škerlová ze skupiny Strukturní biologie Pavlíny Maloy Řezáčové z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění
Věda a výzkum | Osobnosti

GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění

Lehké, flexibilní a účinné – takové mají být nové materiály pro elektromagnetické stínění, na kterých pracuje doktorka Filipa Oliveira v projektu podpořeném GAČR.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus
Článek | Osobnosti

Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus

Mikrobiolog Michal Kraus zkoumá, jak střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví. Jak strava, pohyb a kvašené potraviny pomáhají udržet naši „vnitřní zoo“ v kondici?
Akademie věd České republiky
tag
share
more
Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM
Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM

Přijměte pozvání na webinář společnosti ANAMET ve spolupráci s nanoFCM, kde budou představeny možnosti přístroje NANOAnalyzer včetně aplikačních ukázek na nejrůznějších typech částic.
ANAMET
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Orbitrap Excedion Pro hybrid mass spectrometer (Product specifications)

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření

Enhancing the efficiency and effectiveness of halogen and sulfur monitoring in challenging environmental and industrial samples

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie, Příprava vzorků
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí, Průmysl a chemie

Assessing the Purity of an Antisense Oligonucleotide Sample by LC/MS

Aplikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

PFAS Analysis Without Compromise

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
Spotřební materiál, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Chiral Amino Acid Analysis Using a Single Quadrupole Mass Spectrometer

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Proteomika
 

Podobné články

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy
Video | Popularizace

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijala Jana Škerlová ze skupiny Strukturní biologie Pavlíny Maloy Řezáčové z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění
Věda a výzkum | Osobnosti

GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění

Lehké, flexibilní a účinné – takové mají být nové materiály pro elektromagnetické stínění, na kterých pracuje doktorka Filipa Oliveira v projektu podpořeném GAČR.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus
Článek | Osobnosti

Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus

Mikrobiolog Michal Kraus zkoumá, jak střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví. Jak strava, pohyb a kvašené potraviny pomáhají udržet naši „vnitřní zoo“ v kondici?
Akademie věd České republiky
tag
share
more
Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM
Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM

Přijměte pozvání na webinář společnosti ANAMET ve spolupráci s nanoFCM, kde budou představeny možnosti přístroje NANOAnalyzer včetně aplikačních ukázek na nejrůznějších typech částic.
ANAMET
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Orbitrap Excedion Pro hybrid mass spectrometer (Product specifications)

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
LC/HRMS, LC/MS, LC/MS/MS, LC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření

Enhancing the efficiency and effectiveness of halogen and sulfur monitoring in challenging environmental and industrial samples

Brožury a specifikace
| 2025 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie, Příprava vzorků
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí, Průmysl a chemie

Assessing the Purity of an Antisense Oligonucleotide Sample by LC/MS

Aplikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

PFAS Analysis Without Compromise

Brožury a specifikace
| 2025 | Agilent Technologies
Instrumentace
Spotřební materiál, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Chiral Amino Acid Analysis Using a Single Quadrupole Mass Spectrometer

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Proteomika
 

Podobné články

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy
Video | Popularizace

Podcast CHEmic #56 – Nové technologie pomáhají vědě objevovat neznámé světy

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijala Jana Škerlová ze skupiny Strukturní biologie Pavlíny Maloy Řezáčové z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění
Věda a výzkum | Osobnosti

GAČR 2025: Filipa Oliveira zkoumá nové materiály pro elektromagnetické stínění

Lehké, flexibilní a účinné – takové mají být nové materiály pro elektromagnetické stínění, na kterých pracuje doktorka Filipa Oliveira v projektu podpořeném GAČR.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus
Článek | Osobnosti

Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus

Mikrobiolog Michal Kraus zkoumá, jak střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví. Jak strava, pohyb a kvašené potraviny pomáhají udržet naši „vnitřní zoo“ v kondici?
Akademie věd České republiky
tag
share
more
Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM
Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na ANAMET webinář Charakterizace nanočástic průtokovou cytometrií nanoFCM

Přijměte pozvání na webinář společnosti ANAMET ve spolupráci s nanoFCM, kde budou představeny možnosti přístroje NANOAnalyzer včetně aplikačních ukázek na nejrůznějších typech částic.
ANAMET
tag
share
more
Další projekty
GCMS
ICPMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.