LCMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Vědavýzkum.cz
Cílem portálu Vědavýzkum.cz je uveřejňovat relevantní, přehledné a aktuální informace o výzkumu, vývoji a inovacích a navazujících oblastech (ochrana duševního vlastnictví, transfer technologií a znalostí, komercializace, spolupráce s aplikační sférou atd.) pro nejširší cílovou skupinu.
Tagy
Článek
Věda a výzkum
Logo of LinkedIn

Jak změnil Twitter komunikaci ve vědeckých kruzích?

Pá, 17.3.2023
| Originální článek z: Vědavýzkum.cz/TM
Tento perex obsahuje přesně 280 znaků. K čemu jej vědci využívají, jak jim změnil způsob práce a v čem spočívá jeho nebezpečí?
Unsplash/Alexander Shatov: Jak změnil Twitter komunikaci ve vědeckých kruzích?

Unsplash/Alexander Shatov: Jak změnil Twitter komunikaci ve vědeckých kruzích?

280 znaků. To odpovídá maximální povelené délce příspěvku na sociální síti Twitter, který představuje pro velkou část vědců nenahraditelný pracovní a komunikační nástroj.

Sociální síť Twitter má ve znaku modrého ptáčka a její název lze do češtiny přeložit jako „cvrlikání“. Denně ji navštíví téměř 250 milionů uživatelů z celého světa, kteří na síti mohou sdílet krátké příspěvky, jež lze řetězit do tzv. vláken, nahrávat do nich obrázky a videa nebo k nim psát komentáře. Pro vědeckou komunitu představuje Twitter jeden z významných komunikačních uzlů. Výzkumnice a výzkumníci tvoří podle odhadů studie, ve které vědci v roce 2020 porovnávali údaje v profilech na Twitteru s databází autorů odborných prací, půl milionu z nich.

Tisíc a jeden způsob využití

„Twitter využívám pro svou vědeckou práci i ve volném čase jako zdroj informací a způsob, jak něco sdělovat ostatním. Kombinuji češtinu s angličtinou a pracovní příspěvky s lokálním občanským aktivismem. Dozvídám se z něj o zajímavých vědcích i vědkyních a jejich výzkumech. S několika z nich jsem skrz Twitter navázal kontakty, které vyústily v práci na společných publikacích,“ popisuje jeho široké využití sociolog životního prostředí Jan Vávra. Způsobů, jak z Twitteru udělat užitečný pracovní nástroj, je spousta, a je na každém, jaký způsob využití sítě si zvolí.

Data studie z roku 2020 ukazují, že z odborných článků, které vyšly mezi lety 2012 a 2018, se v příspěvcích na Twitteru objevila až jedna třetina z nich. V roce 2018 se podíl tweetovaných článků dokonce téměř zdvojnásobil oproti roku 2012 na téměř 40 %. Není tedy divu, že řada vědců jej využívá jako rychlý zdroj novinek z oboru. „Pod příspěvky často vznikají zajímavé odborné diskuse, které si stojí za to přečíst,“ popisuje přidanou hodnotu sociální sítě buněčný biolog Adam Obr. Není důležité, kde ve světě se aktuálně nacházíte, jak vysoko se pohybujete na karierním žebříčku nebo jakému oboru se věnujete. Na Twitteru můžete komunikovat s kýmkoliv.

Twitter je nejen skvělým zdrojem novinek o aktuálních vědeckých tématech, ale také místem pro networking s akademickou komunitou. Pro politoložku Lenku Dražanovou byl Twitter například hlavním zdrojem informací o pracovních místech, když v minulosti hledala akademickou pozici. „Díky Twitteru jsem byla několikrát oslovena s nabídkou nové pracovní příležitosti, například mě kolegové oslovili ke spolupráci na výzkumných projektech, nebo jsem byla na některé akce pozvaná jako host,“ popisuje další příležitosti, které se jí díky působení na Twitteru otevřely. „Skvělá a potěšující je také zpětná vazba od kolegů,“ uzavírá.

Vědci Twitter nejen využívají k svému prospěchu, ale také jej studují. Slovo „Twitter“ se již objevilo v titulku abstraktu nebo klíčových slovech více než 41 000 článků a konferenčních příspěvků uložených v databázi Scopus. V roce 2006 bylo zmíněno jedenkrát a v roce 2022 mělo již více než 4 800 výskytů. Jednou z vědkyň, která se věnuje výzkumu sociálních sítí, je také antropoložka Marie Heřmanová: „Na Twitteru mám několik důležitých respondentů ve výzkumu, se kterými prostřednictvím platformy komunikuji. Někdy je těžké oddělit čas, který na Twitteru využívám k výzkumu a kdy jsem tam sama za sebe“ popisuje výzkumnice další rozměr platformy.

Z vědecké bubliny k veřejnosti

Kromě možnosti sdílet poznatky a zkušenosti s kolegy je Twitter také platformou, která umožňuje vědcům komunikovat s veřejností a novináři. Pro Petra Brože, jednoho z nejsledovanějších vědců na českém Twitteru, je to také místo pro odreagování. Na Twitteru denně stráví hodinu až dvě, mimo jiné i proto, že pravidelně publikuje vysvětlující vlákna o geovědách a výzkumu Sluneční soustavy. „Díky Twitteru se změnil můj přístup k popularizaci vědy. Naučil jsme se vice dbát na příběh sdělení a jeho údernost. A také odborná témata více zjednodušovat. Často se moje twitterová vlákna stávají "virálem", takže se dostanou mezi skutečně velké množství lidí. Proto se snažím psát příspěvky tak, aby jim rozuměl úplně každý včetně těch, kteří nemají základy geologie,“ říká. Jeho zkušenost ukazuje, že popularizace vědy na Twitteru může přinášet řadu příležitostí i mimo akademický svět. „Díky velké fanouškovské základně jsem dostal řadu zajímavých pracovních i nepracovních nabídek, jako například příležitost psát pravidelné komentáře pro Hospodářské noviny, navázat spolupráci s Knihy Dobrovský a pro ně pak připravit dětskou knihu Vesmírníček, nebo řadu pozvání na přednášky po celé České republice.“

Twitter je místem, kde mohou vědci a novináři vzájemně sdílet postřehy k aktuálnímu dění. Není tedy divu, že se zde aktivní vědkyně a vědci často objevují v médiích. „Díky tomu, že využívám Twitter k propagaci svojí práce, tak se mi více ozývají čeští novináři. A také mám možnost na ně reagovat, pokud píší o něčem, co se týká mé odbornosti,“ sdílí svoje zkušenosti Marie Heřmanová. Být viditelný na Twitteru, stejně jako kdekoliv jinde ve veřejném prostoru, přináší také negativní zážitky a zkušenosti. „Když jsem označená na účtu nějakého média nebo novináře s velkým dosahem, tak to často vede k různému poučování nebo zesměšňování. Pokud je tématem výstupu gender, tak jde často i o vyloženě nenávistné komentáře. Příjemné mi to není. Občas se o tom bavím s kolegyněmi, které to mají podobně, a každá z nás má trochu jinou strategii, jak se s urážkami vyrovnat. Já k tomu přistupuji tak, že téměř nereaguji na žádné komentáře, neřeším diskuze a mám vypnuté všechny notifikace,“ dodává Heřmanová.

Dezinformace vs. fakta

Gender není jediným tématem, které na Twitteru vyvolává bouřlivé reakce. Ve studii z roku 2018 ukázali vědci z MIT, že falešné zprávy se na Twitteru šíří rychleji než zprávy pravdivé. Proč? Důvodem je, že dezinformace v sobě mají více novosti než informace založené na faktech. Často také vzbuzují emoce, jako je strach, znechucení nebo překvapení. Při šíření příspěvků navíc do hry vstupují algoritmy Twitteru, které na jedné straně preferují humorné a zábavné příspěvky, a na straně druhé provokativní tweety, pohrdavé argumenty a posměšné komentáře. Situace vědců na Twitteru je při jejich vyvracení složitá mimo jiné i proto, že jejich příspěvky mají často o mnoho menší dosah, než komentáře „twitterových celebrit“.

Velmi zajímavým obdobím byla z hlediska významu Twitteru ve vědecké komunitě pandemie covid-19. Mnoho akademiků si díky odborným analýzám aktuálních témat vybudovalo velkou základnu sledujících z řad laické i odborné veřejnosti a navázalo plodná spojení, která jim umožnila rychlý vědecký posun vpřed. Během pandemie tak Twitter představoval místo, kde bylo možné sledovat vědecký pokrok doslova v reálném čase.

Vědci, které řada sledujících považovala za odborné autority, se ale také často stávali terčem urážlivých reakcí. Jedním z vědců, který byl na Twitteru v době pandemie hodně vidět, je také Adam Obr: „Negativních reakcí jsem zažil spoustu. Myslím, že je to nevyhnutelné, pokud máte názor na téma, které rezonuje ve veřejném prostoru. Větší množství negativních reakcí mám ale zatím z Facebooku.“

Chcete na Twitteru být?

„Za úspěchy ve vědecké komunikaci se platí daň nejvyšší, a tou je čas. Sledovat dění na Twitteru nějaký čas zabere, dobře si tweety promyslet také. Člověk tam navíc může velmi snadno sklouznout k prokrastinaci nebo čtení dalších a dalších zajímavostí, z oboru i mimo, které ale odvádějí jeho pozornost od důležitějších věcí, jimž by se měl zrovna věnovat,“ poukazuje na další stinnou stránku platformy sociolog Jan Vávra. Těžit z výhod Twitteru zkrátka mohou jenom ti, co jej využívají s rozumem. A ani tak to nemusí jít vždy hladce.

Twitter se stal pro mnoho vědců nedílnou součástí jejich „vědeckého provozu“, protože jej využívají jako prostor, kde mohou rychle komunikovat s kolegy, dozvídat se o novinkách z oboru nebo interagovat s veřejností. Přesto je budoucnost platformy, jako důležitého vědeckého komunikačního uzlu, nejistá. V říjnu 2022 se stal novým majitelem sociální sítě Elon Musk a jeho vlastnictví a změny, které na platformě zavedl, přiměly řadu vědkyň a vědců přemýšlet nad tím, zda Twitter opustit či ne. Nyní se zdá situace klidnější. Otázkou ale zůstává, jaké změny přinesou další měsíce.

Vědavýzkum.cz
 

Mohlo by Vás zajímat

Improved LC/MS Performance to Determine Polar Nitrosamines Using the Agilent 1260 Infinity II Hybrid Multisampler

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

SQ Detector 2

Brožury a specifikace
| 2024 | Waters
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Waters
Zaměření
Ostatní

Halogens and sulfur in solid samples according to EN 17813

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Životní prostředí

Determination of carbohydrates in peanuts by HPAE-PAD

Aplikace
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Targeted PFAS Analysis in Industrial Wastewater Using the Agilent 6475 Triple Quadrupole LC/MS System

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí
 

Podobné články


Článek | Produkt

Thermo Scientific Stellar - revoluční hmotnostní spektrometr

Thermo Scientific Stellar MS - jedinečné propojení kvadrupólu, iontově koncentračního multipólu a dvojtlaké lineární iontové pasti přináší dosud nevídanou rychlost a přesnost analýz.
Pragolab
more

Článek | Produkt

Přístroje pro extrakci na pevné fázi (SPE)

Extrakce na pevné fázi (SPE) může být použita jak pro čištění, tak i pro zakoncentrování vzorků. Volba přístroje pro SPE významně ovlivňuje kvalitu a spolehlivost analytických výsledků.
Altium International
more

Článek | Zdraví

Patogenní mikroorganismy a Listeria monocytogenes

Patogenní (choroboplodné) mikroorganismy způsobují onemocnění lidí, zvířat nebo rostlin. Změny v Nařízení (ES) č. 2073/2005 platné od 1. 1. 2026.
ALS Czech Republic
more

Článek | Věda a výzkum

Vyvíjíme novou chemii pro pochopení biologie

Čerstvý držitel start-up grantu Athanasios Markos a jeho vývoj chemických nástrojů, které umožní studovat biomolekuly, ale také cíleně ovlivňovat biologické procesy přímo v živých systémech.
Nadace Experientia
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Improved LC/MS Performance to Determine Polar Nitrosamines Using the Agilent 1260 Infinity II Hybrid Multisampler

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

SQ Detector 2

Brožury a specifikace
| 2024 | Waters
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Waters
Zaměření
Ostatní

Halogens and sulfur in solid samples according to EN 17813

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Životní prostředí

Determination of carbohydrates in peanuts by HPAE-PAD

Aplikace
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Targeted PFAS Analysis in Industrial Wastewater Using the Agilent 6475 Triple Quadrupole LC/MS System

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí
 

Podobné články


Článek | Produkt

Thermo Scientific Stellar - revoluční hmotnostní spektrometr

Thermo Scientific Stellar MS - jedinečné propojení kvadrupólu, iontově koncentračního multipólu a dvojtlaké lineární iontové pasti přináší dosud nevídanou rychlost a přesnost analýz.
Pragolab
more

Článek | Produkt

Přístroje pro extrakci na pevné fázi (SPE)

Extrakce na pevné fázi (SPE) může být použita jak pro čištění, tak i pro zakoncentrování vzorků. Volba přístroje pro SPE významně ovlivňuje kvalitu a spolehlivost analytických výsledků.
Altium International
more

Článek | Zdraví

Patogenní mikroorganismy a Listeria monocytogenes

Patogenní (choroboplodné) mikroorganismy způsobují onemocnění lidí, zvířat nebo rostlin. Změny v Nařízení (ES) č. 2073/2005 platné od 1. 1. 2026.
ALS Czech Republic
more

Článek | Věda a výzkum

Vyvíjíme novou chemii pro pochopení biologie

Čerstvý držitel start-up grantu Athanasios Markos a jeho vývoj chemických nástrojů, které umožní studovat biomolekuly, ale také cíleně ovlivňovat biologické procesy přímo v živých systémech.
Nadace Experientia
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Improved LC/MS Performance to Determine Polar Nitrosamines Using the Agilent 1260 Infinity II Hybrid Multisampler

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

SQ Detector 2

Brožury a specifikace
| 2024 | Waters
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Waters
Zaměření
Ostatní

Halogens and sulfur in solid samples according to EN 17813

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Životní prostředí

Determination of carbohydrates in peanuts by HPAE-PAD

Aplikace
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Targeted PFAS Analysis in Industrial Wastewater Using the Agilent 6475 Triple Quadrupole LC/MS System

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí
 

Podobné články


Článek | Produkt

Thermo Scientific Stellar - revoluční hmotnostní spektrometr

Thermo Scientific Stellar MS - jedinečné propojení kvadrupólu, iontově koncentračního multipólu a dvojtlaké lineární iontové pasti přináší dosud nevídanou rychlost a přesnost analýz.
Pragolab
more

Článek | Produkt

Přístroje pro extrakci na pevné fázi (SPE)

Extrakce na pevné fázi (SPE) může být použita jak pro čištění, tak i pro zakoncentrování vzorků. Volba přístroje pro SPE významně ovlivňuje kvalitu a spolehlivost analytických výsledků.
Altium International
more

Článek | Zdraví

Patogenní mikroorganismy a Listeria monocytogenes

Patogenní (choroboplodné) mikroorganismy způsobují onemocnění lidí, zvířat nebo rostlin. Změny v Nařízení (ES) č. 2073/2005 platné od 1. 1. 2026.
ALS Czech Republic
more

Článek | Věda a výzkum

Vyvíjíme novou chemii pro pochopení biologie

Čerstvý držitel start-up grantu Athanasios Markos a jeho vývoj chemických nástrojů, které umožní studovat biomolekuly, ale také cíleně ovlivňovat biologické procesy přímo v živých systémech.
Nadace Experientia
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Improved LC/MS Performance to Determine Polar Nitrosamines Using the Agilent 1260 Infinity II Hybrid Multisampler

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

SQ Detector 2

Brožury a specifikace
| 2024 | Waters
Instrumentace
LC/MS, LC/SQ
Výrobce
Waters
Zaměření
Ostatní

Halogens and sulfur in solid samples according to EN 17813

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Životní prostředí

Determination of carbohydrates in peanuts by HPAE-PAD

Aplikace
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Iontová chromatografie
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Targeted PFAS Analysis in Industrial Wastewater Using the Agilent 6475 Triple Quadrupole LC/MS System

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
LC/MS, LC/MS/MS, LC/QQQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí
 

Podobné články


Článek | Produkt

Thermo Scientific Stellar - revoluční hmotnostní spektrometr

Thermo Scientific Stellar MS - jedinečné propojení kvadrupólu, iontově koncentračního multipólu a dvojtlaké lineární iontové pasti přináší dosud nevídanou rychlost a přesnost analýz.
Pragolab
more

Článek | Produkt

Přístroje pro extrakci na pevné fázi (SPE)

Extrakce na pevné fázi (SPE) může být použita jak pro čištění, tak i pro zakoncentrování vzorků. Volba přístroje pro SPE významně ovlivňuje kvalitu a spolehlivost analytických výsledků.
Altium International
more

Článek | Zdraví

Patogenní mikroorganismy a Listeria monocytogenes

Patogenní (choroboplodné) mikroorganismy způsobují onemocnění lidí, zvířat nebo rostlin. Změny v Nařízení (ES) č. 2073/2005 platné od 1. 1. 2026.
ALS Czech Republic
more

Článek | Věda a výzkum

Vyvíjíme novou chemii pro pochopení biologie

Čerstvý držitel start-up grantu Athanasios Markos a jeho vývoj chemických nástrojů, které umožní studovat biomolekuly, ale také cíleně ovlivňovat biologické procesy přímo v živých systémech.
Nadace Experientia
more
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.